• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(29)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.05.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 4 z 7

    Prowadzenie prac na wysokich konstrukcjach stalowych oraz dobre jakościowo wykonanie prac zależą od następujących czynników:

  • bardzo dobrej sprawności psychofizycznej pracowników, potwierdzonej badaniami lekarskimi dopuszczającymi do pracy na wysokości,

  • gruntownego specjalistycznego przeszkolenia,

  • odpowiedniego doboru sprzętu do asekuracji i bezpiecznego poruszania się na konstrukcjach w zależności od rodzaju obiektu,

  • wieloletniego doświadczenia,

  • sprawnej organizacji pracy,

  • niezbędnej znajomości technologii wykonania i jej odpowiedniego doboru w oparciu o prawidłową ocenę techniczną,

  • bardzo dobrego nadzoru i kontroli nad prowadzeniem prac.

    Dodatkowym utrudnieniem w prowadzeniu prac antykorozyjnych w terenie posadowienia konstrukcji stalowych słupów elektroenergetycznych są specyficzne warunki wynikające z ukształtowania terenu i rozległości linii, zmiennych i często nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych (wiatr, na przemian deszcz i słońce), różnych parametrów wilgotności i temperatury uzależnionych od pory dnia i roku.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wysokość słupów i ich szkieletowy charakter z licznymi złączami skręcanymi śrubami, szczelinami i krawędziami stwarza spore trudności w przygotowaniu podłoża i aplikacji, a ściśle limitowany czas pracy określony przez użytkownika linii (wynikający z wyłączenia sieci) warunkuje krótki termin wykonania.

    Powyższe utrudnienia wskazują na konieczność uwzględnienia w specyfikacji technicznej szczególnych wymogów dotyczących wykonania zabezpieczeń antykorozyjnych konstrukcji słupów energetycznych.

    Trwałość zabezpieczeń antykorozyjnych konstrukcji stalowych zależy od:

  • właściwego projektu;

  • jakości wykonawstwa i nadzoru (zgodnie z zaleceniami PSE pkt. 11.3 wskazany jest nadzór niezależnego, wytypowanego przez PSE Inspektora Nadzoru nad jakością wykonawstwa prac antykorozyjnych z szczególnym uwzględnieniem predyspozycji wysokościowych);

  • utrzymania konstrukcji w należytym stanie technicznym i estetycznym - art. 61 rozdz. 6 Ustawa Prawo Budowlane z 7 lipca 1994 (Dz. Ustaw nr 89 poz. 414 z 1996 z póĽniejszymi nowelizacjami).

    Wieloletnie doświadczenia środowiska korozjonistów, zarówno w Polsce jak i zagranicą, wskazują, że zasadniczymi ogniwami łańcucha jakości prac konserwacyjno-malarskich jest projektant i inspektor nadzoru. Specjaliści ci powinni być korozjonistami, z reguły o wykształceniu chemicznym oraz o odpowiednim przeszkoleniu na specjalistycznych kursach w zakresie zabezpieczeń antykorozyjnych.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...