Nieprzestrzeganie lub zła interpretacja norm i wytycznych przy projektowaniu konstrukcji, nieodpowiedni dobór technologii, materiałów, jak również - niewłaściwy nadzór autorsko-inwestycyjny przy realizacji obiektów, nie dotyczą tylko zakresu prac antykorozyjnych.
Zgodnie z raportami ITB oraz rejestrem katastrof budowlanych prowadzonych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego błędy w procesie projektowania, wykonawstwa, brak właściwej kontroli jakości, niedostateczny stan wiedzy to częste przyczyny powstających problemów w budownictwie.
Napowietrzne instalacje elektroenergetyczne, w tym konstrukcje wsporcze słupów linii wysokiego napięcia, są eksploatowane w różnych środowiskach atmosferycznych, stwarzających złożone i różnorodne zagrożenia korozyjne. W celu zapewnienia jak najlepszej możliwości ochrony konstrukcji stalowych przed korozją konieczne jest po pierwsze:
Rodzaj i skala prowadzonej działalności związanej z pracami antykorozyjnymi na słupach energetycznych może powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości poprzez wytwarzanie odpadów z przygotowania powierzchni oraz emisji pyłów do powietrza, zanieczyszczenie gleby i wody.
Wykonawca jest wytwórcą odpadów nieprowadzącym instalacji i jest zobowiązany (zgodnie z Ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 /Dz. U. O1/62/627/ Prawo ochrony środowiska, ustawa o odpadach) do złożenia informacji o wytwarzanych odpadach oraz sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami właściwemu organowi.
Komentarze (0)