• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(58)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.03.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4

    7) współdziałać z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

    Tak więc mając na myśli bezpieczną pracę przy pracach lakierniczych trzeba mieć na uwadze wzajemną współpracę pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, co w dużej mierze może zapobiec wypadkom przy pracy. Jak już wspomniano, podstawowymi zagrożeniami związanymi z pracą w pomieszczeniach lakierni są substancje toksyczne i stężenia wybuchowe. Substancje te to w głównej mierze rozpuszczalniki i rozcieńczalniki, z których najsilniejsze działanie mają ksylen, toulen, alkohol butylowy, cykloheksakon. Ponadto, same materiały lakiernicze zawierają szkodliwe dla zdrowia i życia ludzkiego czynniki, np. pigmenty ołowiane, benzen, związki żywiczne, biel cynkowa, benzyna, octan metylu.Niedopuszczalne jest stosowanie substancji i preparatów chemicznych nie oznakowanych w sposób widoczny, umożliwiający ich identyfikację. Ponadto, niedopuszczalne jest stosowanie niebezpiecznych substancji i niebezpiecznych preparatów chemicznych bez posiadania aktualnego spisu tych substancji i preparatów oraz kart charakterystyki, a także opakowań zabezpieczających przed ich szkodliwym działaniem, pożarem lub wybuchem. Stosowanie niebezpiecznych substancji i niebezpiecznych preparatów chemicznych jest dopuszczalne pod warunkiem zastosowania środków zapewniających pracownikom ochronę ich zdrowia i życia. Zasady klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych pod względem zagrożeń dla zdrowia lub życia, wykaz substancji niebezpiecznych, wymagania dotyczące kart charakterystyki substancji lub preparatów niebezpiecznych oraz sposób ich oznakowania określają stosowne przepisy. Należy podkreślić, że szkodliwe dla organizmu ludzkiego związki chemiczne wchłaniane są trzema drogami. Najczęściej przez drogi oddechowe, skórę, rzadziej przez drogi pokarmowe. Objawy to najczęściej zaburzenia układu pokarmowego, uczulenia, podrażnienia błon śluzowych, nieżyt nosa, a także zaburzenia nerwowe. Pracownicy lakierni muszą posiadać aktualne zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy na zajmowanym stanowisku pracy wystawione przez lekarza medycyny pracy oraz powinien przejść instruktaż ogólny i stanowiskowy bhp. Należy pamiętać o przydzielaniu pracownikom odzieży i obuwia roboczego oraz o środkach ochrony indywidualnej. Pracodawca ma obowiązek przeprowadzić badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w zakładzie, jak również ma obowiązek przeprowadzić pomiary skuteczności działania środków ochrony przeciwporażeniowej instalacji elektrycznej eksploatowanej w zakładzie. Szczegółowe wymagania co do pomieszczeń pracy i stanowisk pracy opisane są w przytoczonych wyżej aktach prawnych i tam należy szukać odpowiedzi na interesujące problemy.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian

    Komentarze (3)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ seton 3 ponad rok temu Z ciekawości... czy uważacie, że taka praca w Niemczech ma sens - https://arkadiacare.pl/... ? To dobry kierunek? Jak wiele można zyskać? I jak wyglądają pensje w stosunku do kosztów życia?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ mekog 2 ponad rok temu A co sądzicie o tym, żeby zrobić szkolenie auditor wewnętrzny ISO 9001? Mowa o tym - http://www.luqam.com/szkolenia... Czy to są umiejętności, które cieszą się teraz zainteresowaniem?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ b14@interia.pl 1 ponad rok temu 23 łata przepracowałem w lakierni w kabinie gdzie ciśnienie było takie ze we dwóch ńie można było drzwi otworzyc
      oceń komentarz zgłoś do moderacji