• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(58)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.03.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 4 z 4

    697dsc04063.jpg

    Przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy podczas procesu lakierowania jest niezmiernie ważne. Fot. Julian Ciesielski

    Jednak ograniczenie nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy. Ponadto, zgodnie z art.132§1 Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Przykładowo, jeżeli pracownik zakończył swoją pracę o godzinie 15.00, to od tej godziny należy liczyć owe 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w danej dobie pracy. Praktycznie więc, jeżeli byłaby potrzeba pracy przez pracownika jeszcze w tej samej dobie pracowniczej, to mógłby on podjąć pracę dopiero od godziny 2.00 w nocy. Ma to zapobiec sytuacjom, jakie często zdarzały się w zakładach pracy pracujących na zmiany, a mianowicie, że pracownik kończył pracę o godzinie 14.00 i później miał obowiązek przyjścia do pracy na nocną zmianę, tj. na godzinę 22.00. W świetle obecnie obowiązujących przepisów jest to niedopuszczalne.

    Przepis ten jednak nie dotyczy:

    1) pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,

    2) przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

    W takich przypadkach pracownikowi przysługuje, w okresie rozliczeniowym, równoważny okres odpoczynku, tzn. jeżeli pracował 10 godzin, to należy mu się 10 godzin odpoczynku od pracy. Na koniec warto dodać, że nie ma już pojęcia dodatków szkodliwych za pracę w szczególnych warunkach jako przepisów powszechnie obowiązujących. Obecnie sam pracodawca określa w regulaminie pracy lub zakładowym układzie zbiorowym pracy czy takowe dodatki szkodliwe dla pracowników będą funkcjonować, czy nie. Taki stan prawny obowiązuje już ponad 10 lat, ale jeszcze wielu pracowników o tym nie wie.

    mgr Robert Gorczyca

    prawnik, starszy państwowy inspektor pracy

    Komentarze (3)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ seton 3 ponad rok temu Z ciekawości... czy uważacie, że taka praca w Niemczech ma sens - https://arkadiacare.pl/... ? To dobry kierunek? Jak wiele można zyskać? I jak wyglądają pensje w stosunku do kosztów życia?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ mekog 2 ponad rok temu A co sądzicie o tym, żeby zrobić szkolenie auditor wewnętrzny ISO 9001? Mowa o tym - http://www.luqam.com/szkolenia... Czy to są umiejętności, które cieszą się teraz zainteresowaniem?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ b14@interia.pl 1 ponad rok temu 23 łata przepracowałem w lakierni w kabinie gdzie ciśnienie było takie ze we dwóch ńie można było drzwi otworzyc
      oceń komentarz zgłoś do moderacji