• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(36)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.07.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Większość osób zajmujących się zawodowo malowaniem farbami proszkowymi zetknęła się, albo sama miała problemy z defektami powłok wynikającymi z kontaminacji silikonem. Chciałbym ten temat trochę Państwu przybliżyć.

    Silikon (ang. silicone) to popularna nazwa dla tworzyw sztucznych opartych na polisiloksanach i żywicach silikonowych. Polisiloksany to polimery, których główny łańcuch jest zbudowany z naprzemiennie ułożonych atomów krzemu i tlenu (-O-Si-O-Si-O-Si-). Polisiloksany uzyskały szereg zastosowań - od olejów, smarów i cieczy hydraulicznych, działających w szczególnie niskich i wysokich temperaturach, przez masy uszczelniające, pokrycia lakiernicze, kleje aż po elastomery i żele do zastosowań biomedycznych.

    Żywice silikonowe to rodzaj materiału silikonowego, który zawiera oligosiloksany o ogólnym wzorze: RnSiXmOy, gdzie R to grupa alkilowa, zwykle metylowa lub fenylowa, a X to grupa funkcyjna, zwykle H, OH, Cl lub OR.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Struktura żywicy silikonowej

    Grupy te mogą ulegać dalszej kondensacji, aby w rezultacie utworzyć gęsto usieciowane, nierozpuszczalne sieci polisiloksanowe. Żywice silikonowe tworzą obszerną gamę produktów o bardzo różnych własnościach użytkowych. Wszystkie one są cieczami w temperaturze pokojowej, pod warunkiem, że nie są usieciowane. Usieciowane żywice, zależnie od stopnia usieciowania, przypominają w konsystencji żele albo są litymi elastomerami. Żywice silikonowe znajdują zastosowanie jako m. in.: hydrożele stosowane jako implanty tkanek miękkich, jako gumy silikonowe, oleje hydrauliczne, dodatki do farb, środki smarujące i wiele innych.


    Zgrupowania bardzo małych kraterów

    W jaki sposób żywice silikonowe trafiają do malarni proszkowych? Najczęstszym źródłem zanieczyszczenia elementów przeznaczonych do malowania jest kontakt ze środkami smarnymi lub olejami hydraulicznymi zawierającymi pochodne silikonowe. Mają one zastosowanie w maszynach służących do obróbek mechanicznych lub kształtowania detali. Czasem zdarzają się błędy typowo ludzkie i na powierzchnie metalu przeznaczonego później do malowania trafia substancja smarna z rąk lub rękawic pracowników przenoszących elementy. Mniej typowym źródłem zanieczyszczenia jest kontakt poprzez powietrze - zarówno z otoczenia, poprzez wniknięcie oparów (np. z zastosowanych w obrębie zakładu substancji konserwujących i zmywających powierzchnie drewniane i drewnopodobne lub doszczelniania okien i drzwi masami silikonowymi). Sporadycznie zdarzają się zanieczyszczenia silikonem poprzez układy powietrza sprężonego. Kolejnym źródłem silikonu mogą być detale do przemalowywania - takie, które zostały zdemontowane do ponownego malowania. Bardzo często miejsca łączenia poszczególnych elementów są przez montażystów wypełniane rozmaitymi masami uszczelniającymi, a w tej grupie aż roi się od produktów zawierających pochodne silikonowe. Sporadycznie słyszy się o "skażeniu" detali poprzez kosmetyk - np. kremy ochronne lub żele do włosów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...