• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(51)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Kataforeza

    ponad rok temu  01.01.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 3 z 7

    509proc4.jpg

    Rys. 4. Schemat zespołu tubowego EFC.

    50959.jpg

    Rys. 5. Widok zespołu tubowego typu EFC-V1 firmy MEGA a.s.

    Anodowy zespół tubowy EFC w kształcie cylindra pełni również funkcje elektrody przeciwnej do katody, a jednocześnie dzięki membranie aneksyjnej umożliwia separację nadmiaru anionów z kąpieli kataforetycznej. Podstawowymi elementami zespołu tubowego EFC są:

    • Anoda

    Anoda w kształcie rurki umieszczona jest w środku zespołu EFC, a konstrukcja dolnego wieczka i górnej głowicy utrzymują ją w centralnej pozycji. Konstrukcja górnej głowicy pozwala również na poluzowanie śruby i obrót anody wokół jej osi, co umożliwia bardziej równomierne zużycie materiału anody podczas procesu kataforezy. Na anody używa się przeważnie stali nierdzewnej, o wiele rzadziej bardziej wytrzymały platynowany tytan.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    • Membrana jonowymienna

    Membrana aneksyjna w kształcie cylindra jest umieszczona wokół anody i naciągnięta na perforowaną plastikową rurkę PP, a całość zamocowana w pokrywie dolnej i górnej głowicy. Perforowana rurka utrzymuje przestrzeń pomiędzy membraną i elektrodą zapewniając efektywny przepływ anolitu, a powierzchnia perforacji gwarantuje wymagany przepływ prądu elektrycznego.

    • Głowica górna - komplet

    Konstrukcja górnej głowicy, oprócz wcześniej wymienionych funkcji, pozwala również na cyrkulację anolitu z wlotem do środka anody i bocznym lub górnym wylotem. Ponadto głowica zapewnia wymaganą szczelność całego zespołu i posiada przestrzeń mocowania do ściany wanny kataforetycznej.

    • Pokrywa dolna - komplet

    Konstrukcja pokrywy dolnej zapewnia również wymaganą szczelność całego zespołu i uchwyt mocowania do ściany wanny kataforetycznej.

    Funkcje jonowymiennej membrany w procesie kataforezy

    Do grupy membran jonowymiennych zaliczamy membrany umożliwiające selektywny przepływ jonów lub molekuł zawierających określony ładunek, co osiąga się przez wytworzenie przestrzennego ładunku elektrostatycznego w membranie. Zadaniem tych membran w procesach elektro membranowych jest kontrolowanie selektywnych przepływów, choć także mogą służyć do klasycznej wymiany jonów. Jeżeli, tak jak ma to miejsce podczas kataforezy, zasadniczo potrzebujemy separować aniony, koniecznym jest zastosowanie tzw. membran aneksyjnych.

    Membrany aneksyjne (AM), zawierają umocowane zasadowe, kationowe grupy na bazie czterowartościowych grup amonowych -NR3+ lub czterowartościowych grup fosfonowych -PR3+ (gdzie R to wodór, grupa alkilowa lub arylowa), umożliwiając wolne przejście tylko ujemnie naładowanym cząsteczkom, zaś przejście naładowanych dodatnio jest znacznie ograniczone. Oczywistym jest, że membrana przede wszystkim musi pełnić skuteczną funkcję separacyjną. Pożądany poziom aktywnego przepływu zależy od rodzaju materiału oraz wielkości potencjału elektrycznego, dlatego membrana musi posiadać odpowiednią przewodność jonową. W tym miejscu należy podkreślić, że wobec membran używanych do elektroforezy nie stawia się maksymalnych wymagań by miały jak najmniejszą rezystancję powierzchniową RA(Ω/cm2) czy rezystancję skrośną RS(Ω/cm), jak ma to miejsce np. w elektrodializie ED czy elektrodejonizacji EDI.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...