Najczęstsze problemy zespołów EFC
Pomimo że niektórzy producenci potrafią sprostać wysokim wymaganiom stawianym membranom i zespołom EFC do malowania kataforetycznego, w niektórych sytuacjach ujawniają się różnego rodzaju wady. Wady te są zawsze nieprzyjemne zarówno dla użytkownika technologii, jak i dla dostawcy zespołów EFC czy samych membran. Powody najczęściej tkwią w niedotrzymywaniu parametrów eksploatacyjnych, niewłaściwą obsługą lub instalacją zespołu lub użycie nie właściwych dodatków. Najczęstsze problemy można ująć w następujących punktach:
1. Zanieczyszczenia w kąpieli kataforetycznej, które powodują zapchanie powierzchni membrany lub jej kontaminację (resztki tłuszczów, substancje powierzchniowo aktywne pochodzące z przed obróbki, itd.).
2. Biologiczna kontaminacja anolitu i następnie membrany, która może doprowadzić aż do wyraźnego obniżenia lub zablokowania przepływu w zespołach EFC.3. Użycie niewłaściwych dodatków anolitu lub przekroczenie ich koncentracji (np. ochrona przeciwko kontaminacji biologicznej, do pasywacji anod itp.), co przyczynia się do obniżenia żywotności, ewentualnie degradacji chemicznej membrany. (np. nadtlenek; formaldehyd, HNO3).
4. Odwrotny lub niedostateczny przepływ anolitu przez zespół tubowy EFC, co może wywołać lokalne nadciśnienie spowodowane wydzielającym się na anodzie tlenem i doprowadzić do cieplnej degradacji membrany.
5. Mechaniczne uszkodzenie i perforacja membrany malowanymi przedmiotami spowodowana niewłaściwą obsługą podczas malowania.
6. Zapchanie powierzchni membrany farbą od strony anolitu podczas perforacji (zbyt późne wyłączenie uszkodzonego zespołu).
7. Lokalne przekroczenie granicznej gęstości prądu (>70 A/m2), która doprowadza do zniszczenia membrany.8. Niewłaściwe formatowanie membrany zależne od konstrukcji zespołów EFC (przede wszystkim płytowe), co prowadzi do ich wygięcia lub naderwanie obrzeży formatowanych otworów, niedostateczne odizolowanie membrany od części przewodzących zespołu EFC itd.
9. Niewłaściwa izolacja elektryczna zespołu EFC (przede wszystkim płytowych) w rezultacie prowadzi do elektrycznego przebicie membrany.
10.Jeżeli membrana w zespole płytowym jest zbyt mocno ściągnięta przez plastykowe ramy, wałeczki itp. lub użyto niewłaściwego pierścienia uszczelniającego (O-ring) dochodzi do tego, że powierzchnia dociskowa ma kontakt z membraną, którą odkształca. Ponadto membrana poza zaciskiem więcej pęcznieje, co powoduje jej niszczenie na krawędziach zacisku. Patrz rys. 9.
Komentarze (0)