Podczas aplikacji powłok w procesie produkcyjnym należy rygorystycznie przestrzegać wskazówek produkcyjnych. Szczególnie należy zwracać uwagę na czasy suszenia w tunelach suszących, aby zapewnić optymalną rozlewność produktów nakładanych w polewarce wielostrumieniowej i w rezultacie nie tracić czasu na niepotrzebne szlifowanie. Tunele suszące powinny być wyposażone w stopniową regulację temperatury i prędkości obiegu powietrza - możliwość regulacji ma główne znaczenie podczas suszenia grubej powłoki warstwy nawierzchniowej, ponieważ nie może być ona poddawana wysokim obciążeniom. Prawidłowe dostosowanie parametrów suszenia ma istotny wpływ na estetykę powierzchni. Na osiągany rezultat ma niewątpliwie wpływ jakość stosowanego drewna. Miarodajnymi w tej kwestii są np. wytyczne niemieckiego Związku Producentów Okien i Fasad (VFF), zgodnie z dokumentem HO.02 (wybór drewna o odpowiedniej jakości na okna i drzwi drewniane), HO.06 (zaakceptowane gatunki drewna dla produkcji okien drewnianych; tabela gatunków drewna), jak również dokument HO.07 (porady odnośnie zakupu poszczególnych gatunków drewna).
Czteropowłokowy system: impregnacja także w przypadku miękkich gatunków drewna.
Ilustracja 1. Proces czteropowłokowej obróbki okien drewnianych.
Grubość powłoki na mokro jest w dużym stopniu wyznacznikiem grubości powłoki na sucho (dokument VFF HO.01). Podczas, gdy zalecenia VFF zakładają różną grubość powłoki na sucho dla systemów transparentnych (D80 µm) i kryjących (D100 µm), Teknos w obydwu przypadkach zaleca grubość powłoki na sucho wynoszącą 100 µm. Przy zmianach produktów stosowanych w obróbce okien i drzwi firma Teknos zaleca i jednocześnie oferuje indywidualną regulację pracy urządzeń produkcyjnych. Oprócz tego, zaleca się w regularnych odstępach kontrolować grzebieniem do mierzenia grubości powłoki czy rzeczywiście grubość na mokro wynosi 300 µm. Sporadycznie powinno się także poddawać dodatkowemu przeglądowi suche próbki.
Impregnat zmniejsza różnice w nasiąkliwości drewna. Zastosowanie impregnatu GORI 356 zmniejsza różnice w nasiąkliwości drewna, dzięki czemu ograniczamy powstawanie smug na kolejno nakładanym podkładzie. W przeprowadzonym teście tylko połowę próbki zanurzono w GORI 356, a drugą część pozostawiono nieobrobioną. W kolejnym etapie cały element zanurzono w GORI 615. Po wysuszeniu okazało się, że zaimpregnowana część listewki jest wolna od smug.
Indywidualna jakość
Z opisanym powyżej 4-warstwowym systemem powłok producent okien osiąga rezultaty bardzo wysokiej jakości, które w zakresie długiej żywotności i jakości powłok przekonują najbardziej wymagających klientów. Dzięki przestrzeganiu zaleceń obróbki i zawartej umowie o zapewnianiu jakości, okresy renowacji ulegają wydłużeniu, co jest niezwykłym atutem dla ostatecznego klienta.
Komentarze (0)