• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(32)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.11.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 3 z 5

    Kolejną czynnością jest umycie powierzchni niezależnie czy jest to element nowej konstrukcji, obiekt poddawany renowacji, czy też zmontowane elementy, które były częściowo zabezpieczane w wytwórni.

    Mycie zawsze powinno być przeprowadzone wodą pod ciśnieniem, przy czym - w zależności od rodzaju zanieczyszczeń oraz ich ilości - woda może być zimna lub ciepła z dodatkiem detergentu lub bez. Proces ten ma na celu usunięcie zanieczyszczeń rozpuszczalnych w wodzie, które nie są usuwalne żadną metodą mechaniczną, a których pozostawienie na powierzchni wzmaga procesy osmozy powodujące pęcherzenie i odspajanie pokrycia, przyspiesza procesy elektrodowe, zwiększając przewodność elektrolitu na powierzchni oraz jest źródłem powstawania ogniw stężeniowych. Mycia powierzchni przed czyszczeniem można zaniechać jedynie w przypadku, kiedy przewidywaną metodą czyszczenia jest hydrościerna, mokrym bądź wilgotnym ścierniwem lub też czyszczenie wodą pod wysokim i bardzo wysokim ciśnieniem.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jeżeli na konstrukcji występują widoczne intensywne zanieczyszczenia olejowe, wówczas przed myciem należy zmyć je rozpuszczalnikiem organicznym, używając czystych pędzli na zatłuszczone rejony lub do mycia używać gorącej wody z detergentem. Obecność zatłuszczeń obniża w zdecydowany sposób energię powierzchni, skutkiem czego jest brak przyczepności pokrycia, powstawanie rybich oczek oraz cofanie się wymalowania.

    Dokładne usunięcie zanieczyszczeń tłuszczowych jest szczególnie ważne w przypadku, kiedy przewiduje się oczyszczanie strumieniowo-ścierne z recyrkulacją ścierniwa.

    W jaki sposób rodzaj podłoża czy też rodzaj i stan pokrycia determinują wybór metody przygotowania powierzchni? W przeważającej ilości przypadków podłożem są stale węglowe lub stopowe, dla których, w zasadzie, wszystkie metody mogą być zastosowane, a w przypadku metod strumieniowo-ściernych wszystkie ścierniwa, jeżeli grubość ścianki przekracza 3 mm. Wiadomo jednak, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 14 stycznia 2004 r. (Dz.U. nr 16 poz. 156) nie wolno już stosować piasku kwarcowego jako suchego ścierniwa. Piasek może być stosowany we wszystkich metodach z użyciem ścierniw mokrych, wilgotnych oraz hydrościernej.

    Do konstrukcji cienkościennych nie należy stosować czyszczenia strumieniowo-ściernego; najlepsze efekty w tym przypadku uzyskuje się przy zastosowaniu wody pod wysokim ciśnieniem.

    W przypadku renowacji pokryć, których stan pozwala na częściowe pozostawienie ich na konstrukcji, bardzo dogodną metodą jest mycie pod ciśnieniem nie niższym niż 20 MPa z dodatkiem ścierniwa. Uzyskuje się tym sposobem w jednym procesie usunięcie zanieczyszczeń rozpuszczalnych w wodzie, usunięcie zdegradowanych, słabo przyczepnych fragmentów pokrycia oraz uszorstkowienie "powłokowego podłoża" pod wymalowanie. Metoda ta nie zawsze daje spodziewane rezultaty, w przypadku długo sezonowanych (kilka lub kilkanaście miesięcy) twardych powłok epoksydowych. Należy wówczas zastosować omiatanie ścierniwem na sucho. Jeżeli z konstrukcji usuwane są stare pokrycia malarskie, których powłoki przeciwkorozyjne oparte były na toksycznych lub kancerogennych pigmentach (np. chromiany na VI stopniu utlenienia, minia ołowiowa, tributylocyna w powłokach przeciwporostowych) przy użyciu urządzeń z otwartym obiegiem ścierniwa, to proces może odbywać się wyłącznie na stanowiskach pracy szczelnie osłoniętych i wyposażonych w układ filtracyjno-wentylacyjny, a środki ochrony indywidualnej muszą zapewnić stężenie substancji szkodliwych poniżej granicy NDS. Te wszystkie obostrzenia wynikają z wdrożenia Dyrektywy 89/391/EWG z 12 czerwca 1989 r. wraz z kilkunastoma dyrektywami szczegółowymi w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy, a przywołane są w ww. Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Pracy, Polityki Społecznej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...