
Wszystkie wymienione czynniki mogą zakłócać pole magnetyczne wytwarzane w sondzie pomiarowej podczas pomiarów i tym samym wpływać na zniekształcanie wyników . Także z tego powodu zaleca się podnoszenie sondy na odległość co najmniej 2,5 cm od badanej powierzchni po każdym dokonanym pomiarze.
Kąt pochylenia sondy
pomiarowej w trakcie pomiaru
Błąd osoby wykonującej pomiary. Końcówka sondy pomiarowej powinna być przyłożona prostopadle do badanej powierzchni.
Temperatura próbki i otoczenia
Mierniki elektroniczne jak i sondy pomiarowe mają określone przez producenta zakresy temperatur pracy. Z reguły jest to zakres 0°C… + 50°C. Wykonania specjalne sond wysokotemperaturowych umożliwiają pomiary na powierzchniach o temperaturze do 130°C.
Stopień zużycia
końcówki sondy pomiarowej
Należy kontrolować stan sondy. Nie wolno dokonywać pomiarów, przesuwając sondę po powierzchni.Efekt brzegowy
przypadku pomiarów na krawędziach (zewnętrznych i wewnętrznych) mogą wystąpić zakłócenia pola magnetycznego wzbudzanego w sondzie przez powierzchnię poprzeczną do płaszczyzny pomiaru. Zalecana jest kalibracja miernika.
Sposoby kalibracji mierników
Kalibracja miernika niezbędna do przeprowadzenia prawidłowych pomiarów umożliwia uniknięcie wielu z powyższych błędów. Bardzo duże możliwości w tym zakresie przedstawiają mierniki firmy Elcometer, wyświetlające opisy w języku polskim, prowadzące użytkownika przez etapy wybranej kalibracjiKalibracja powinna być przeprowadzona na takim samym rodzaju metalu, o takiej samej krzywiźnie i podobnym wykończeniu jak powierzchnia badana. Najlepiej jest zastosować do tego celu nie powleczoną próbkę badanego materiału.
Najczęściej spotykane sposoby kalibracji mierników grubości powłok:
Powierzchnie gładkie