• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(42)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.07.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 2 z 5

    System jakości QUALICOAT

    Stowarzyszenie QUALICOAT, stworzone i pracujące pod egidą ESTAL, jest rozwinięciem idei QUALANOD. Opracowany system jakości jest skierowany do zakładów zabezpieczających przed korozją za pomocą powłok malarskich aluminiowe elementy do zastosowań architektonicznych. W ramach Stowarzyszenia QUALICOAT opracowano Warunki Techniczne stanowiące bazę do oceny wykonywanych powłok i administrowania utrzymaniem reżimu technologicznego na poziomie zapewniającym zachowanie właściwej jakości.

    Za opracowanie i aktualizację Warunków Technicznych odpowiedzialny jest Komitet Techniczny, będący statutowym organem QUALICOAT. Wszelkie wnioski dotyczące zmian wymagań i zaleceń w odniesieniu do sposobu wykonania powłok czy zastosowanych materiałów muszą być poddane pod dyskusję i zatwierdzone przez Komitet Techniczny. System jakości QUALICOAT opiera się na kompleksowej certyfikacji samego procesu wykonywania powłoki, jak również materiałów stosowanych do jej wytworzenia. Tak więc zakład podlegający certyfikacji (zakład licencjonowany) jest zobowiązany do postępowania zgodnego z Warunkami Technicznymi w oparciu o ofertę systemów przygotowania powierzchni i materiałów malarskich z palety produktów posiadających pozytywną ocenę QUALICOAT. Dla zakładu wykonującego powłoki wprowadzenie systemu jakości wiąże się z koniecznością wyposażenia własnego laboratorium w niezbędny sprzęt do badania powłok i parametrów procesu malowania, jak również prowadzenia dokładnej dokumentacji wykonywanych zleceń i pomiarów własności otrzymanych powłok.

    Właściwe funkcjonowanie systemu dopełnione jest przez działania niezależnych inspektorów i zaakceptowanych przez QUALICOAT laboratoriów kontrolujących. Praca inspektorów polega na przeprowadzeniu w ciągu roku kalendarzowego dwóch niezapowiedzianych inspekcji w zakładach licencjonowanych w celu sprawdzenia procedur postępowania i oceny jakości otrzymywanych powłok. Laboratoria kontrolujące mają za zadanie badanie próbek powłok pobranych przez inspektorów z zakładów licencjonowanych, jak również ocenę materiałów malarskich i systemów przygotowania powierzchni w celu ich dopuszczenia do stosowania w ramach QUALICOAT. Niezależność pracy inspektorów jest podstawą ich obiektywności podczas prowadzonych kontroli. Pomocne są również jasne procedury postępowania wypracowane przez lata doświadczeń i korygowane w oparciu o sygnały odnośnie zaistniałych nieprawidłowości. Każda wizyta inspektorów w zakładzie licencjonowanym zakończona wynikiem negatywnym musi być powtórzona. Dwie kolejne wizyty negatywne powodują cofnięcie licencji. Dla uzyskania licencji po raz pierwszy przez zakład wykonujący powłoki potrzebne są dwie kolejne wizyty inspektorskie zakończone wynikiem pozytywnym.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...