Bardziej skomplikowana jest sytuacja przy klasyfikowaniu mieszanin (preparatów). Klasyfikację mieszanin ze względu na zagrożenie stwarzane dla środowiska przeprowadza się na podstawie:
– wyników badań uzyskanych dla mieszaniny,
– z wykorzystaniem zasad pomostowych,
– z wykorzystaniem metody obliczeniowej.
- Badania mieszanin wykonuje się w celu określenia toksyczności ostrej dla środowiska wodnego. Na podstawie wyników badań nie ocenia się toksyczności przewlekłej mieszaniny. W ocenie toksyczności przewlekłej dla środowiska wykorzystuje się dane dotyczące potencjału do degradacji czy bioakumulacji dla substancji zawartych w mieszaninie.
- Zasady pomostowe - w przypadku, gdy mieszaniny nie przebadano w celu określenia jej zagrożenia dla środowiska wodnego, a istnieją wystarczające dane dotyczące poszczególnych składników i podobnych przebadanych mieszanin w celu odpowiedniego scharakteryzowania zagrożeń stwarzanych przez mieszaninę, dane te stosuje się zgodnie z zasadami pomostowymi:
– rozcieńczanie (w odniesieniu do stosowania tej zasady pomostowej stosuje się inne zasady niż opisane w części 1 załącznika I),– klasyfikacja partii,
– stężenie wysoce niebezpiecznych mieszanin,
– interpolacja w ramach jednej kategorii.
Przykładowe oznakowanie według rozporządzenia WE nr 1272/2008.
- Metody obliczeniowe – metoda sumowania – klasyfikacja mieszaniny opiera się na sumie klasyfikacji jej składników. Procent składników zaklasyfikowanych jako „ostre” lub „przewlekłe” dodaje się bezpośrednio w metodzie sumowania. Jeżeli w mieszaninie znajdują się składniki, które nie zostały (jeszcze) zaklasyfikowane, należy uwzględnić odpowiednie dane dotyczące tych składników, jeżeli są one dostępne. Jeżeli istnieją odpowiednie dane na temat toksyczności dla więcej niż jednego składnika mieszaniny, połączoną toksyczność tych składników oblicza się stosując regułę addytywności, a obliczoną toksyczność wykorzystuje się w celu przypisania tej części mieszaniny kategorii ostrej, którą następnie używa się podczas stosowania metody sumowania.
- Klasyfikacja mieszanin zawierających składniki, dla których nie ma żadnych przydatnych informacji – gdy nie są dostępne żadne przydatne informacje na temat zagrożenia ze względu na toksyczność ostrą lub przewlekłą (długotrwałą) dla środowiska wodnego jednego lub więcej istotnych składników - stwierdza się, że mieszaninie nie można przypisać jednej lub wielu definitywnych kategorii zagrożenia. W takiej sytuacji mieszaninę należy zaklasyfikować wyłącznie w oparciu o znane składniki, z dodatkową informacją w karcie charakterystyki, że: „zawiera x% składników o nieznanym zagrożeniu dla środowiska wodnego”.mgr inż. Marek Duszyński
www.chemiakonsulting.pl
Komentarze (0)