• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(30)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.07.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 3 z 6

    W związku z zasadą, że klient może testować produkt w dowolny sposób na swoją odpowiedzialność, wiele malarni stale pragnie udowodnić, że wszystkie (nawet oznaczone jako nienadające się) farby proszkowe mogą być aplikowane urządzeniami Tribo. Cierpliwie kibicując tym poczynaniom zastanawiam się, kiedy wiara w osiągnięcia nauki weĽmie górę nad chęcią udowodnienia rzeczy niemożliwych.

    Podawanie farby proszkowej do malowania


    Przy aplikacji Tribo właściwe parametry podawania farby mają decydujący wpływ na efektywność napylania. Ze względu na mechanizm ładowania się przez tarcie istotne są następujące czynniki:

  • Wydatek farby podawanej do napylania

  • Fluidyzacja farby proszkowej

  • Skład procentowy mieszanki proszek - powietrze

  • Prędkość przepływu farby przez aplikator.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Każde urządzenie Tribo ma określony parametr maksymalnej wydajności napylania. Jest to wielkość, po przekroczeniu której aplikator nie jest w stanie efektywnie naładować wszystkich cząstek farby do wymaganego potencjału. W przypadku kłopotów z właściwą efektywnością osiadania farby na napylanym przedmiocie jest to pierwszy parametr wymagający sprawdzenia.

    Fluidyzacja farby proszkowej i skład mieszanki proszek - powietrze są odpowiedzialne za stworzenie warunków do prawidłowego przebiegu procesu ładowania poprzez tarcie. Elektryzacja farby proszkowej przebiega właściwie, gdy przez aplikator przepływa mieszanina pozwalająca na swobodne zderzenia cząstek ze sobą, z przewodami zasilającymi aplikator i z wewnętrznymi powierzchniami przewodów w korpusie aplikatora. W przypadku zbijania się proszku w aglomeraty przy niedostatecznej fluidyzacji, czy zbyt małego wydatku powietrza zasilającego nie ma szans na efektywne ładowanie. Właściwa fluidyzacja farby proszkowej jest podstawą sukcesu w napylaniu Tribo i dlatego rodzaj zastosowanego podajnika nie powinien być przypadkowy. Stosowanie do tego celu podajników dozujących farbę bezpośrednio z fabrycznego opakowania wyposażonych w wibratory mechaniczne budzi znaczne wątpliwości, bo nie gwarantuje stałego, jednorodnego zasilania farbą przy stałym stosunku proszek - powietrze. Dlatego też pneumatyczne podajniki fluidyzacyjne są w tej sytuacji wciąż niezastąpione.

    Regulacja składu mieszanki proszek - powietrze realizowana przez inżektor (potocznie - pompa proszkowa) umożliwia regulację wielkości potencjału ładunku uzyskiwanego przez cząstki farby. Wzrost zawartości procentowej powietrza w mieszaninie wpływa na wzrost ładunku poszczególnych cząstek i poprawia efektywność napylania, zmniejszając jednocześnie wydajność procesu malowania.

  • WYDANIE 4(30)/2004