• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 4


    Ta technologia ma dużo zalet, takich jak:

    - system bezpieczny dla operatorów;

    - nie powstają ścieki przemysłowe;

    - brak emisji LZO do powietrza atmosferycznego;

    - możliwość odzysku ścierniwa;

    - proces bardziej ekonomiczny w porównaniu z dotychczas stosowanymi metodami.


    Istnieje możliwość używania tej metody w odniesieniu do wielu podzespołów statków powietrznych - pozwala ośmio- lub dwunastokrotnie przyspieszyć proces oczyszczania w stosunku do obróbki chemicznej, jednocześnie nie wytwarzając szkodliwych odpadów.

    Wydział Malarni jako integralna część Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy zajmuje się odnawianiem systemu powłok zewnętrznych statków powietrznych oraz ich podzespołów. Współpracuje z komórką Wydziałowej Kontroli Jakości czuwającą nad zgodnością procesu odnowienia powłok z dokumentacją i Sekcją Technologów Płatowca, którzy tworzą dokumentację niezbędną do prawidłowego przeprowadzenia procesu re-painting.


    1462srutowanie_003.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Fot. 3. Maszynownia.


    1462srutowanie_004.jpg

    Fot. 4. Śmigłowiec Mi-2 z częściowo zdjętą powłoką.


    Do wykonania jednego z etapów procesu re-painting w hangarze PMB mamy następujące instalacje:

    1. Zespół transportu pneumatycznego ścierniwa zanieczyszczonego w wyniku procesu śrutowania składający się z czterech ciągów transportowych zabudowanych w kanałach podposadzkowych i dalej prowadzonych pod sufitem podwieszanym do maszynowni. Ścierniwo z zanieczyszczeniami, które opada na posadzkę hangaru jest ręcznie zgarniane do ww. kanałów, skąd pneumatycznie jest przemieszczane do urządzeń w maszynowni.

    2. Układ regeneracji i odzysku ścierniwa ma na celu przeniesienie ścierniwa za pomocą sprężonego powietrza i oddzielenie zanieczyszczeń od ścierniwa. Składa się z cyklonu odpylającego, podajnika celkowego, zbiornika ścierniwa, separatora magnetycznego z dejonizatorem, separatora wibracyjnego oraz separatora cząstek gęstych. Usuwanie zanieczyszczeń magnetycznych następuje w separatorze magnetycznym, dejonizator jest odpowiedzialny za rozdzielenie zbyt dużych cząstek, separator wibracyjny separuje zbyt duże i zbyt małe cząstki. Separator cząstek gęstych (złoże fluidalne) usuwa cząsteczki, których rozmiar jest właściwy, lecz o ciężarze właściwym, który nie spełnia zadanych parametrów. Zadaniem tego zespołu jest oczyszczenie ścierniwa do takiego stopnia, aby było odpowiednie do ponownego użycia w procesie.

    3. Zespół podający ścierniwo do dysz roboczych składa się z cyklonu odpylającego, podajnika celkowego, zbiornika czystego ścierniwa, czterech podajników ciśnieniowych oraz zasuw. Zadaniem tego zespołu jest przyjęcie oczyszczonego ścierniwa z zespołu regeneracji i odzysku, magazynowanie go oraz podanie poprzez cztery elastyczne przewody do dysz roboczych. Partia ścierniwa może być użyta ponownie do 12 razy. Cały proces jest zdalnie sterowany. Pozwala na regulację ciśnienia oraz tempa wyprowadzania strumienia ścierniwa z dyszy.

    Tagi: śrutowanie,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...