• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(86)/2013

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    Tworzywa Sztuczne

    ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 3

    Po zakończonym sukcesem opracowaniu procesu do powlekania proszkowego tworzyw sztucznych przychodzi kolej na stworzenie małej linii do produkcji seryjnej


    Firma Schneider Oberflächentechnik wspólnie z uniwersytetem w Offenburgu opracowała proces technologiczny, który umożliwia lakierowanie proszkowe tworzyw sztucznych oraz materiałów zespolonych z tworzyw sztucznych. Redakcja "Besser lackieren" rozmawiała z prezesem Haraldem Schneiderem o projekcie badawczym, dalszym jego rozwoju i możliwości udzielenia licencji na tę metodę.

    1394swiat_001.jpg


    - Jak to się stało, że zaczął Pan współpracować z uniwersytetem w Offenburgu?

    - Zapytanie klienta nasunęło mi pomysł proszkowania tworzyw sztucznych. Ponieważ nie mieliśmy laboratorium ani innych możliwości, zastanawiałem się kto mógłby nam pomóc. Wtedy znaczenie miała bliskość uniwersytetu w Offenburgu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Poszukując odpowiedniej osoby kontaktowej pomocy udzielił mi Thomas Wiedemer, rektor uczelni. Przekazał mi kontakt do profesora Johannesa Vinke z wydziału Budowy Maszyn i Technologii Produkcji oraz do uznanych ekspertów w dziedzinie obróbki tworzyw sztucznych i inżynierii materiałowej. Przedstawiłem mu mój pomysł przy pomocy prostych próbek. Od razu przyjął go z entuzjazmem, złożyliśmy zatem wniosek o dofinansowanie projektu badawczego "Niskotemperaturowe lakierowanie proszkowe niemetali".


    - Dlaczego nikt wcześniej nie wpadł na pomysł, aby umożliwić powlekanie proszkowe tworzyw sztucznych?

    - Istnieją już metody powlekania tworzyw sztucznych lakierami proszkowymi. Są one jednak za drogie, aby opłacalna była produkcja seryjna małych elementów z tworzyw sztucznych, gdyż stosowane są tu na przykład specjalne tworzywa sztuczne, które zawierają drogie domieszki przewodzące prąd tak, aby w ogóle umożliwić powlekanie elektrostatyczne. Koszty materiałów są zatem bardzo wysokie. Nasza idea była natomiast taka, aby malować proszkowo standardowe tworzywa sztuczne i zmienić rynek masowy produktów z tworzyw sztucznych na bardziej kolorowy. Chcieliśmy stworzyć przyjazną dla środowiska alternatywę dla klasycznego lakierowania, aby móc również obsłużyć rynek artykułów gospodarstwa domowego, biurowych oraz zabawek. W ten sposób powstał pomysł na naszą szczególną metodę powlekania.


    - Czy projekt badawczy będzie kontynuowany? Jeśli tak: co konkretnie będzie dalej badane?

    - Tak, będziemy kontynuować nasz projekt. Teraz głównym zadaniem jest zapewnienie powtarzalności w produkcji masowej oraz utrzymanie wymaganych standardów jakościowych. W tym celu potrzebne są nam próbki z tworzyw sztucznych od potencjalnych klientów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...