• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 2 z 5

    Zgodnie z zasadami wzajemnego uznawania produktów, produkty polskie będą legalnie wprowadzone do obrotu bądĽ swobodnie sprzedawane (bez dodatkowych badań i procedur) we wszystkich krajach członkowskich UE, a Polska będzie automatycznie uznawać wyroby, które zostały legalnie wprowadzone do obrotu wyprodukowane na terenie całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

    W związku z uwagami zgłoszonymi przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nowelizacja ustawy wprowadza nowy tekst zmiany do szóstego rozdziału ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Nadzór nad wyrobami wprowadzonymi do obrotu.

    Organem zajmującym się kontrolowaniem produktów/monitorowaniem systemu kontroli wyrobów wprowadzonych do obrotu pozostanie Prezes UOKiK. Rozszerzony został krąg wyspecjalizowanych podmiotów. Kontrolować będą mogli teraz: wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej, inspektorzy pracy, Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, organy Inspekcji Ochrony środowiska, Główny Inspektor Kolejnictwa, organy nadzoru budowlanego, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego oraz dyrektorzy urzędów morskich.

    Kontrola danego wyrobu będzie przeprowadzana z urzędu lub na wniosek Prezesa UOKiK. Wszystkie organy nadzorujące rynek będą teraz prowadzić kontrolę w jednakowy sposób określony w ustawie, chyba, że w swoich regulacjach posiadają inne procedury.

    Nowelizacja precyzuje zadania, jakie wykonywać będzie Prezes UOKiK. Nowością będzie prowadzony w UOKiK rejestr, w którym znajdą się informacje nt. rodzaju i zakresu niezgodności, zastosowanych środków, zagrożenia, jakie niesie za sobą użytkowanie danego przedmiotu oraz dane umożliwiające jego identyfikację.

    W ustawie z 29 sierpnia 2003 r. sprecyzowane zastały również zapisy dotyczące zasad i trybów postępowania w przypadku wykrycia przez wyspecjalizowany organ nieprawidłowości. Będą one teraz wszczynane z urzędu. Uwzględniono także zasadę proporcjonalności działań organów nadzoru w stosunku do stwierdzonych nieprawidłowości i zagrożeń stwarzanych przez wyroby.

    Normy zharmonizowane

    Są to normy krajowe wprowadzające normy europejskie opracowane i zatwierdzone przez europejskie organizacje normalizacyjne: CEN (Europejski Komitet Normalizacyjny), CENELEC (Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki), ETSI (Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych). Numery i tytuły norm zharmonizowanych są publikowane w Dzienniku Urzędowym UE, mają więc inny charakter niż pozostałe normy - muszą zostać włączone przez krajową jednostkę normalizacyjną do zbioru norm krajowych w ciągu 6 miesięcy od ich ustanowienia. Stosowanie norm zharmonizowanych nie jest obowiązkowe, tak jak nie jest obowiązkowe stosowanie wszystkich innych norm.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...