• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 3 z 5

    Wyroby wyprodukowane zgodnie z normami zharmonizowanymi korzystają z tzw. domniemania zgodności z wymaganiami dyrektyw Nowego Podejścia, toteż stosowanie ich, aczkolwiek dobrowolne, jest jednak powszechne. Teoretycznie producent nie musi się nimi posługiwać, może inaczej wykazać zgodność wyrobu z dyrektywami W praktyce jednak producenci stosują normy zharmonizowane, ponieważ w najprostszy sposób zapewniają one, że wyrób rzeczywiście spełnia wymogi dyrektyw.

    Dyrektywy Unii Europejskiej

    Dyrektywy to akty prawne UE, których przepisy państwa członkowskie mają obowiązek wdrożyć do swojego systemu prawnego.

    Przed umieszczeniem na rynku wyrobu podlegającego dyrektywom Nowego Podejścia producent musi przeprowadzić ocenę zgodności wyrobu z dyrektywą lub z dyrektywami (jeżeli podlega on więcej niż jednej) i wystawić deklarację zgodności uprawniającą do oznaczania wyrobu znakiem CE.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dyrektywy tzw. starego podejścia miały za zadanie określenie szczegółowych przepisów technicznych, które zastępowały przepisy w poszczególnych krajach członkowskich. Dyrektywy te miały charakter bardzo szczegółowych norm prawnych o treści ściśle technicznej. Wadą dyrektyw starego podejścia było to, że państwa członkowskie nie miały obowiązku wycofania swoich przepisów krajowych, w związku z czym wytwórców obligowały nie tylko przepisy unijne.

    Od 1985 r. ustanawiane są tzw. dyrektywy Nowego Podejścia, które zawierają jedynie zasadnicze wymagania, jakie wyroby muszą spełniać, a specyfikacje techniczne wyrobów spełniających te wymagania znajdują się w normach zharmonizowanych. Państwa członkowskie obligatoryjnie wprowadzają postanowienia tych dyrektyw do swojego prawodawstwa i są zobowiązane wycofać wszystkie sprzeczne z nimi akty prawne. Nie wolno im też wprowadzać do prawodawstwa krajowego zapisów surowszych niż zawarte w dyrektywach.

    Unijne dyrektywy Nowego podejścia określają zasadnicze (podstawowe) wymagania techniczne dotyczące bezpieczeństwa dużych grup wyrobów, w tym m. in. urządzeń elektrycznych, maszyn, dĽwigów, zabawek.itp.

    W dyrektywie dotyczącej wyrobów budowlanych jest to bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania, ochrona przed hałasem i drganiami, odpowiednie warunki higieniczne i zdrowotne oraz ochrona środowiska.

    Wiele wyrobów podlega jednocześnie kilku dyrektywom. Procedury oceny zgodności ujęto w postaci tzw. modułów. W każdym z modułów wskazuje się, w jaki sposób producent określonych wyrobów musi wykazać ich zgodność z dyrektywą. Producenci mogą sobie wybrać sposób przeprowadzenia oceny zgodności, jeżeli dana dyrektywa dopuszcza ich więcej niż jeden.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...