• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 4 z 5

    W wielu przypadkach producent może sam dokonać oceny zgodności, jeśli odnośna dyrektywa dopuszcza zastosowanie procedury zgodnej z modułem opartym tylko na wewnętrznej kontroli produkcji. Producent może sam wykonać badania, przygotować dokumentację, zadeklarować zgodność z dyrektywami i opatrzyć wyrób znakiem CE.

    W modułach, które zakładają udział trzeciej strony, producent musi przed złożeniem deklaracji WE otrzymać tzw. certyfikat typu.

    W innych modułach pojawiają się wymagania dotyczące wdrożenia systemu jakości.

    Tak więc wykazanie zgodności wyrobu z dyrektywami wymaga od producenta wiedzy - znajomości trzech elementów: norm, dyrektyw i modułu, według którego musi dokonać oceny zgodności.

    Dla wielu wyrobów z tzw. obszaru regulowanego istnieją normy, a te nie mogą być sprzeczne z dyrektywami. W takich przypadkach do oznaczenia wyrobu znakiem CE wystarczy certyfikat zgodności wyrobu z normą. Pamiętać trzeba, że nie ma certyfikacji na znak CE - nadaje go sam producent na podstawie deklaracji zgodności WE (Wspólnot Europejskich) - przez siebie wystawionej.

    W przypadkach, w których dyrektywy Nowego Podejścia zakładają udział strony trzeciej w procesie oceny zgodności, prowadzić ją będą tylko notyfikowane laboratoria i jednostki certyfikujące. W dyrektywach istnieją wykazy wyrobów, które muszą być certyfikowane przez jednostki notyfikowane.

    W przypadku wyrobów, które nie podlegają obowiązkowej certyfikacji przez jednostkę notyfikowaną, skorzystanie z usług takiej jednostki certyfikującej w procesie oceny zgodności wyrobu z dyrektywami będzie dobrowolną decyzją producenta.

    Dobrowolnej ocenie zgodności mogą być poddawane, jak już wspomniano wcześniej, wyroby nie objęte obowiązkową oceną zgodności, ale także:

  • systemy zarządzania jakości, środowiskiem, bezpieczeństwem i higieną pracy,

  • usługi,

  • kompetencje personelu.

    Po spełnieniu tych określonych wymagań wyrób oznacza się symbolem CE (Conformite Europeene) o ile dyrektywa to przewiduje (nie wszystkie dyrektywy Nowego Podejścia wymagają oznakowania CE). Oznakowanie CE jest potwierdzeniem spełniania wymagań zasadniczych i umożliwia wprowadzenie danego produktu na rynek Unii Europejskiej. Jest zakaz wprowadzania do obrotu produktów podlegających oznakowaniu CE, na których symbol ten nie został umieszczony.

    Jeżeli na nowy wyrób nie ma odpowiedniej normy zharmonizowanej producent musi prowadzić, a także finansować prace badawczo-projektowe. Może się zdarzyć, że zostanie stwierdzona niezgodność normy zharmonizowanej z podstawowymi wymaganiami zawartymi w dyrektywach Nowego Podejścia. Komisja Europejska ogłasza wówczas odebranie przywileju domniemania zgodności całej normie lub jej części.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...