• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 3 z 3

    Druga strona medalu

    Jak do tej pory mówiliśmy wyłącznie o zaletach stosowania systemu ECO–CROSS. Należy jednak wspomnieć o drugiej stronie medalu. Z zastosowaniem systemu ECO–CROS wiążą się również pewne niedogodności.

    1. Wymiary

    System ECO–CROSS może być montowany wewnątrz budynku (wskazane w związku z mniejszymi stratami ciepła) jak i na zewnątrz (np. na dachu) co daje pewne pole do manewru. Nie jest to jednak małe urządzenie. Chcąc umieścić ECO–CROSS w budynku, należy przewidzieć nie tylko miejsce na jego zamontowanie, ale również na wykonanie konstrukcji podtrzymującej oraz doprowadzenie kanałów wentylacyjnych. Umieszczając wymiennik na dachu musimy pamiętać o sprawdzeniu wytrzymałości dachu na dodatkowe stałe obciążenie. Wymiary zewnętrzne w przybliżeniu wynoszą 180cm x 180cm x 180cm i są różne w zależności od modelu. Waga jednego kompletnego rekuperatora ECO-CROSS oscyluje pomiędzy 150kg a 300kg.

    476166.jpg

    Temperatury powietrza na poszczególnych wyjściach wymiennika

    ECO-CROSS

    2. Nieznaczny spadek ciśnienia na wymienniku w instalacji wentylacyjnej

    ECO-CROSS został zaprojektowany tak, by stwarzał możliwie jak najmniejszy opór powietrza umożliwiający prawidłową pracę wymiennika. Pomimo tego zawsze stanowi on przeszkodę na linii powietrza. Spadek ciśnienia na wymienniku na wlocie i wylocie powietrza wynosi ok. 230 - 300 Pa w zależności od wymiennika i parametrów kabiny. Stanowi to nieznaczny spadek w porównaniu do np. oporu powstającego na częściowo zanieczyszczonych filtrach.

    Sprawność i oszczędności

    Z naszych wyliczeń jednoznacznie wynika, że wykorzystanie wymiennika jest opłacalne zarówno przy małych lakierniach jak również w dużych kabinach. Oczywiście istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o jego zakupie jest intensywność wykorzystania lakierni, co ma bezpośredni wpływ na czas zwrotu inwestycji. Trwałość urządzenia przy właściwej eksploatacji sięga ok. 10 lat i więcej. Urządzenie poza wymianą filtrów nie wymaga specjalnego serwisowania co wpływa na jego niski koszt eksploatacji. Bardzo istotne jest to, że system nie wymaga dodatkowego zasilania energią elektryczną, jak to jest np. przy pompach ciepła. Szczegółową analizą oszczędności wynikających z zastosowania systemów ECO–CROSS do lakierni zajmiemy się w następnym numerze „Lakiernictwa Przemysłowego”

    Sylwester Tkacz

    Vertex

    W kolejnym artykule poświęconym systemowi odzysku ciepła w lakierniach ECO–CROSS podejmiemy się analizy rentowności wymiennika oraz opiszemy etapy procesu montażu urządzenia w działających lakierniach.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik