Paneliści Kongresu zwracali uwagę, że fundamentem stabilnej gospodarki jest przemysł ery cyfrowej, który opiera się na wiedzy i otwartości do dzielenia się doświadczeniem.
Podczas Kongresu zastanawiano się jak bardzo wojna w Ukrainie wpłynęła na polskie firmy i organizacje działające w branży przemysłowej. - My pozyskaliśmy cenną wiedzę, ponieważ zaczęli u nas pracę naukowcy ukraińscy. Ukraina chroniąc swój dorobek intelektualny nie objęła kadr naukowych obowiązkiem służby wojskowej– zauważył Marcin Kraska, Wiceprezes ds. Badań i Rozwoju z Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Jak podnosili eksperci wojna wpłynęła na logistykę, łańcuchy dostaw i zmianę środków transportu.
- Po wybuchu wojny nawiązaliśmy współpracę z klastrami ukraińskimi, część przedsiębiorstw ze wschodniej Ukrainy relokowała swoje zakłady na zachodzie kraju i kooperują z nami w zakresie utrzymania produkcji – mówił Sebastian Rynkiewicz, prezes Klastra Obróbki Metali.
Wskazywano na problem cen energii, dostaw ze Wschodu oraz kadr. Stefan Życzkowski przekonywał, że powinno się w pierwszej kolejności zadbać obecnie o dywersyfikację łańcucha dostaw, zwiększyć liczbę maszyn i automatyzować procesy produkcyjne, wprowadzając cyfrowe rozwiązania. Eksperci byli zgodni, że oferta targów ITM INDUSTRY EUROPE pokazuje jak bardzo te technologie się rozwinęły.
Paneliści analizując obecną sytuację geopolityczną wskazywali nowe możliwości i kierunki eksportowe dla polskiego przemysłu.
- Konsekwencje wojny mają wpływ na narastające dysfunkcje naszego świata. Nie rozmawiajmy teraz o odbudowie Ukrainy, najpierw wygrajmy tę wojnę dla świata wolności i przyszłości naszych dzieci. Chiny stały się hegemonem produkcyjnym i ta tendencja się utrzymuje. Dlatego powinna nastąpić integracja biznesu w walce o każdy kontrakt. Każdy partner, któremu możemy sprzedać z rentownością jest wartościowy. – przekonywał Janusz Piechociński, Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja.
- Naszym zadaniem jest namawianie przedsiębiorców do podejmowania ryzyka i wejścia na wydawałoby się z pozoru egzotyczne rynki. Są to często różnice kulturowe i inne rozumienie biznesu, ale to ogromna szansa. Konflikt w Ukrainie pokazał Polskę w innym świetle, bo świat zobaczył jaką rolę nasz kraj odgrywa w tej wojnie – dowodził Łukasz Grabowski, Zastępca Dyrektora Centrum Eksportu, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Kierunek: cyfryzacja
Pod hasłem EDIH HPC4Poland - DIGITAL TRANSFORMATION OF INDUSTRY- DATAWEEK 2022 odbyły się warsztaty Kongresu Industry Next. Nie zabrakło sporej dawki wiedzy na temat digital twin, transformacji cyfrowej przemysłu oraz IoT.
Komentarze (0)