Digital Twin umożliwia uzyskanie danych i wykorzystanie ich do stworzenia cyfrowej repliki produktów bądź całego środowiska produkcyjnego w celu pozyskania kompleksowej wiedzy o danym obiekcie, jego zachowaniach i reakcjach.
Bliźniak cyfrowy – jeszcze wizja czy rzeczywistość?, Prognoza kierunków rozwoju robotyzacji w Polsce, Sposoby finansowania procesu robotyzacji przedsiębiorstwa - to tematy panelu zorganizowanego przez DBR77 na targach ITM INDUSTRY EUROPE.
Dr Piotr Wiśniewski, CEO Platformy Robotów DBR77 zainicjował powstanie pierwszego, kompleksowego raportu dotyczącego stanu robotyzacji polskiego przemysłu wraz z predykcją kierunków jego rozwoju w zakresie robotyzacji i digitalizacji Trzeciego dnia targów na Scenie Industry Next podczas targów prezentując slajd z postacią Yeti stwierdził: - Wszyscy tu od kilku dni mówią o digital twin a Yeti jest tutaj! My go znaleźliśmy. To dzięki niemu łączymy świat fizyczny z wirtualnym.
Obok Sceny na stoisku DBR 77 można było obejrzeć jaka powinna być fabryka przyszłości w myśl hasła: Future is now. Stworzono wyjątkową, wirtualną przestrzeń - strefę wirtualnego zakładu, której rozwiązania przyciągały tłumy zwiedzających.
Sztuczna inteligencja w przemyśle
Co to jest sztuczna inteligencja?, Geneza przemysłu 4.0 i analityki, Zastosowania AI w przemyśle, Świat nauki a wdrożenia przemysłowe - to tylko część zagadnień, które przedstawili eksperci podczas panelu dyskusyjnego firmy TIDK.
- Im więcej jesteśmy w stanie przetworzyć danych tych więcej korzyści dla biznesu możemy zrealizować. Do końca 2022 będziemy inwestować jako świat trzy tysiące dziewięćset miliardów dolarów w sztuczną inteligencję. Firmy będą implementowały takie algorytmy, które pomogą im w podejmowaniu decyzji. – mówił Łukasz Grala z TIDK, Mentor, futurolog, pasjonat danych i sztucznej inteligencji.
O tym jak sztuczna inteligencja jest istotna w branży przemysłowej, choćby w obróbce skrawaniem zwracał także uwagę Michał Niemiec z firmy SANDVIK Coromant.
- Zmieniamy się cały czas. SANDVIK odchodzi od firmy, która jest postrzegana tylko jako dostawca narzędzi skrawających. Wchodzimy w obszary, w których wcześniej nie istnieliśmy – cyfryzacja produkcji, automatyzacja, autonomia, sztuczna inteligencja. Coś co 5-6 lat temu wydawało się dla firmy narzędziowej w ogóle nieinteresującym obszarem. My widzimy w tym potencjał – może jeszcze nie teraz, może za 10 lat, ale jesteśmy na rynku od ponad 150 lat i szacujemy, że ten kierunek tak będzie się zmieniał – prognozował ekspert Sandvik Coromant.
Pyrix i Tyrix czyli robotyczne koziołki
Niewątpliwą atrakcją targów ITM INDUSTRY EUROPE były pokazy robotycznych koziołków przygotowane przez Politechnikę Poznańską i firmę MAB ROBOTICS. Wykorzystano do nich roboty kroczące, do których przymocowano głowy kozłów wydrukowane w technologii 3D. W nawiązaniu do poznańskiej tradycji codziennie o 12.00 koziołki trykały się na scenie.
Komentarze (0)