
Ustawa Prawo Ochrony Środowiska obowiązuje już szósty rok. Dokonano dziesięciu nowelizacji danej ustawy i wydano około sto aktów wykonawczych, dlatego tak trudno czasami przedsiębiorstwom wcielić ją w życie zakładu.
Przypomnijmy sobie co każdy zakład (istniejący i ten, który rozpoczyna działalność) powinien posiadać:
a) program gospodarki odpadami – w formie zgłoszenia lub operatu – zawiera opis działalność z wyszczególnieniem powstających odpadów, ich prognozą, miejscem gromadzenia i przeznaczeniem.
b) wniosek o pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza – zawiera plan zagospodarowania zakładu z opisem terenu sąsiadującego, odległość najbliższej zabudowy, opis technologii (rodzaj i wielkość produkcji, stosowane surowce i ich zużycie, ilość pracowników, zmianowość), opisane źródła istniejącej emisji, możliwość jej ograniczenia i wpływu na otaczający teren.
c) operat wodno – prawny – zawiera opis gospodarki wodnej na terenie zakładu.i wg wymogu urzędu:
d) operat akustyczny – określa emitowanie hałasu zgodne z przeznaczeniem terenu.
e) operat pola magnetycznego.
Starostwo lub Urząd Miasta (w zależności pod co podlegamy), na podstawie danych informacji, wydaje decyzję lub pozwolenie na wskazanych warunkach i określa ich termin ważności. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy dany zakład podlega zgłoszeniu, decyzji czy pozwoleniu, czy też nie, zachęcam do składania zapytań w formie pisemnej. Posiadamy wtedy udokumentowaną pisemną odpowiedź dla pozostałych jednostek kontrolujących.
W szczególnych przypadkach urząd może wymagać:
a) Raport Oddziaływania na Środowisko – zawiera opis danej działalności z wyszczególnieniem procesów technologicznych ze znaczeniem szkodliwości dla środowiska i zdrowia ludzi, czyli optymalne oddziaływanie na środowisko.
b) pozwolenie zintegrowane – jest to jedno pozwolenie na wszystkie czynniki, dotyczy rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenia poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości – pozwolenie należy odnieść do procesów, gdzie całkowita objętość wanien procesowych przekracza 30 m3.W czasie prowadzenia działalności (czy też po jej rozpoczęciu) należy pamiętać o:
a) zaleceniach i wskazaniach w decyzjach, pozwoleniach.
b) prowadzeniu ewidencji odpadów {Uwaga! Nowe karty ewidencji (przedmioty i części do ponownego użycia) i przekazania odpadu (przewoźnik nie jest posiadaczem odpadu)}.
c) uiszczaniu opłat za wprowadzanie na rynek odpadów opakowaniowych i sporządzaniu sprawozdań wykazu poziomu recyklingu i określeniu poziomu ich odzysku.