• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(36)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Kolorymetria

    ponad rok temu  01.07.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 3

    Wynikiem badania spektrofotometrycznego są krzywe spektralne.

    Każda osoba zajmująca się pomiarem światła wie z doświadczenia, że przy pomiarach porównawczych dwóch próbek o różnej powierzchni, wynik pomiaru może być różny zależnie od kierunku oświetlenia oraz kąta obserwacji. Z tego powodu kąt oświetlenia próbki oraz kąt obserwowania odbitego światła grają jedną z najważniejszych ról. Na wynik pomiaru mają wpływ zarówno kąt wpadania światła na próbkę jak i szerokość kąta światła, kierunek obserwacji odbitego światła oraz szerokość kąta, pod jakim odbite światło wpada do urządzenia (fotoceli).

    W kolorymetrii posługujemy się szeregiem ujednoliconych schematów opisu rodzaju światła użytego do pomiaru (rodzaje światła omówiliśmy już poprzednio).

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Na przykład do danego badania porównawczego - wizualnego najbardziej polecana jest geometria pomiarowa 45/0°.

    45/0° oznacza, że światło pada na próbkę pod kątem 45 stopni a obserwacja (czy pomiar) dokonywana jest pod kątem 0 stopni - w ten sposób eliminowany jest w zasadzie całkowicie wpływ połysku na ocenę próbki. Zlecamy zatem wszelkie porównywanie wizualne próbek nie na biurku - jak to zazwyczaj widzimy w zakładach, ale na stole, na którym umieszczamy próbki pod kątem 45 stopi a światło puszczamy na nie z góry.

    Aby uniezależnić wynik pomiaru od struktury powierzchni badanej próbki, wiele urządzeń pracuje w technice geometrii kulowej. Próbka jest oświetlana białą tzw. kulą Ulbichta a pomiaru dokonuje się pod kątem 8 stopni. Określa się tą technikę pomiarową jako geometrię pomiarową d/8°.

    Dzięki tej technice badaniem obejmujemy więc nie tylko barwę, ale też połysk powierzchni.

    Można więc stwierdzić że geometria pomiarowa 45/0° jest zalecana do obserwacji i pomiaru gładkich powierzchni, a geometria d/8° do powierzchni porowatych.

    Należy wziąć pod uwagę, że ze względu na budowę na rożnych urządzeniach pomiar tej samej próbki może dać inne wyniki (porównywalne ale różne), wynikające choćby z odmiennej geometrii pomiarowej. W urządzeniach pomiarowych wysokiej klasy odchyłki pomiarowe na próbkach monochromatycznych zamykają się w granicach 0,5-1 jednostek CIELAB a przy kolorach efektowych o dużej głębi mogą wychodzić poza ramy przyjętych tolerancji. Wynika z tego, że dana próbka lub kolor lakieru będący w fazie dobarwiania, muszą być badane zawsze na tym samym urządzeniu i być obserwowane (oceniane) zawsze przez tą samą osobę w przypadku obserwacji wizualnej.

    Ogólne uwagi w zakresie technik pomiarowych:

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...