• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    Aby przygotować medium (farba, lakier) producent/handlowiec musi dostarczyć Państwu odpowiedni rozpuszczalnik. W tym celu powinien dokładnie wypytać klienta, w jakich warunkach maluje, lakieruje i jaki ostatecznie efekt chce osiągnąć. Jak również powinien wziąć pod uwagę obecnie panującą porę roku. Jeśli sprzedawca tego nie zrobił, znaczy, iż nie jest fachowcem. Odpowiedzi uzyskane od klienta mają kluczową rolę w doborze rozpuszczalników i rozcieńczalników odpowiednich do aplikacji w warunkach Państwa zakładu lub warsztatu.

    Wyróżniamy trzy podstawowe grupy rozpuszczalników i rozcieńczalników:

  • lekkie (stosowane zimą - niedogrzane pomieszczenia)

  • cięźkie (stosowane latem - temperatury przekraczają średnio 23°C)

  • pośrednie (stosowane w porach przejściowych lub gdy mamy kontrolowane warunki i parametry otocznia w hali i suszarni).

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Nazwy wskazują na zdolność odparowania w czasie.

    Każdy pewnie widział efekty złego doboru rozpuszczalników, ale pewnie nie każdy, wie dlaczego tak się dzieje. W większości wypadków to właśnie niewłaściwie dobrane rozpuszczalniki i rozcieńczalniki są winne wadom powstałym na skutek niewłaściwego odparowania (schnięcia/suszenia). Ww. podział dokonany został w oparciu o temperatury wrzenia podstawowych rozpuszczalników dostępnych na rynku. Pamiętajmy im wyższa temperatura wrzenia tym cięższy (mniej lotny) rozpuszczalnik (Tab. 1.)


    UWAGA: 1PAUZ = 100 CENTYPAUZÓW A 1ApA.S = 1 CENTYPAUZ.

    Mając dobrany odpowiednio rozpuszczalnik możemy przystąpić do przygotowania medium o odpowiedniej lepkości. W tym celu musimy się zaopatrzyć w bardzo przydatny przyrząd, tzw. "kubek". Najbardziej popularne są kubki FORDA (CF4) i AFNORDA (CA4).

    Lepkość - konsystencja medium powinna być dostosowana do warunków i sposobu aplikacji. Oceniamy ją po przez pomiar najczęściej �kubkiem�. Lepkość wyraża się w centypuazach lub przez pomiar czasu wypływu w sekundach, jaki upływa, gdy pewna objętość medium wypłynie przez kalibrowany otwór kubka pomiarowego.

    Pomiaru lepkości dokonujemy po przez napełnienie po brzegi kubka

    - najlepiej zanurzając go w hoboku czy też naczyniu z farbą. W momencie wyciągnięcia go z naczynia należy uruchomić stoper lub sekundnik odmierzając czas wypływu.

    Pomiar kończymy w chwili, gdy strumień wypływającego medium zostanie przerwany.

    Z uwagi na różne skale lepkości podawane i zalecane do aplikacji farb i lakierów przez producentów pojawiających się kartach DTR. Podajemy tabele porównawcze (Tab. 2.)

    W momencie pomiaru lepkości powinniśmy również wiedzieć, jaką temperaturę otoczenia mamy w miejscu, w którym będzie prowadzona aplikacja i jaka jest temperatura farby.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...