• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(25)/2003

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.09.2003, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Obecnie coraz więcej produktów jest pokrywanych powłokami lakierniczymi, które mogą być utwardzane przy użyciu technologii UV. Jak wiadomo technologia utwardzania powłok promieniami UV należy do jednej z droższych technologii. Mimo to zalety płynące z jej zastosowania powodują, że coraz więcej lakierni stosuje takie rozwiązania.

    Z powodu dużego popytu na tego typu technologię, europejscy producenci farb poświęcają coraz więcej czasu i uwagi rozwojowi powłok lakierniczych, które mają być utwardzane w procesie technologii UV. Przedmiotem zainteresowania są tutaj powłoki UV stosowane na elementach narażonych na oddziaływanie środowiska zewnętrznego. Do teraz znane są różne powłoki do elementów znajdujących się wewnątrz pomieszczeń (np. powłoki do mebli domowych), jednak coraz częściej zgłaszane jest zapotrzebowanie na wytrzymałe powłoki np. do mebli ogrodowych oraz ogólnie biorąc - do elementów narażonych na takie czynniki jak: podwyższona wilgotność, bezpośredni kontakt z wodą, oddziaływanie promieni słonecznych i wiatru, a także częste zmiany warunków atmosferycznych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wydaje się, że technologia UV jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na farby spełniające tak wszechstronne wymagania i rozwiąże problemy związane z wytrzymałością powłok. Do tej pory technologia UV była i jest badana na transparentnych i białych powłokach. Wynikami tych badań jest m. in. wykaz zalet technologii utwardzania UV:

  • szybki czas schnięcia powłoki,

  • zwiększona twardość i wytrzymałość powłoki na ścieranie i zarysowania,

  • niskie zużycie energii,

  • niska emisja VOC.

    Rozwój białych i transparentnych powłok UV znajduje się w zaawansowanej fazie. Do teraz znanych jest kilka typowych problemów dla powłok utwardzanych technologią UV. Są to m. in.:

  • niska jakość wiązania się lakieru przy grubszej powłoce,

  • niedostateczne łączenie się z różnymi kolorami

  • żółknięcie powłok.

    Niska jakość wiązania się lakieru


    Zwiększona grubość warstwy naniesionego lakieru jest przeszkodą dla promieni UV, które mają problem z dotarciem do dolnych części mokrej powłoki. W praktyce oznacza to, że reakcje połączenia się farby i jej utwardzenia nie mogą odbyć się właściwie ze względu na brak możliwości wychwycenia fotoinicjatora. Nie jest też możliwe uzyskanie takich właściwości jak np. przyleganie cząstek lakieru do siebie z powodu braku wystąpienia właściwego procesu wiązania się lakieru. W takich przypadkach powierzchnia powłoki wydaje się być dobrze utwardzona, jednak pod powierzchnią występuje brak wymaganego wiązania.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...