Proces UniPrep firmy Atotech jest najnowszą, innowacyjną technologią przygotowania powierzchni przed malowaniem proszkowym, pozwalającą wyeliminować szereg problemów związanych z konwencjonalnymi technologiami fosforanowymi, a zwłaszcza: tworzenie się nagaru i szlamu, wysoką temperaturę pracy i dużą ilość ścieków.
System UniPrep® zastępuje fosforanowanie żelazowe i eliminuje wiele problemów powstających w wyniku stosowania konwencjonalnej technologii. Niepożądane produkty fosforanowania, takie jak kamień, szlam, utrudniają utrzymanie linii, poprzez zatykanie dysz natryskowych, blokowanie rur i pomp oraz osadzania się kamienia na wannach i urządzeniach grzewczych. Ponadto, tradycyjna technologia przygotowania powierzchni pracuje w wyższej temperaturze i powoduje powstawanie dużych ilości odpadów.
* Temperatura powyżej 50 °C wpływa niekorzystnie na biologiczną aktywność preparatu.Typowa Sekwencja Procesu – 3-etapowy proces natryskowy
Schemat Procesu UniPrep
Technologia UniPrep® zawiera wysoko emulgujące środki powierzchniowo czynne oraz biologiczne komponenty odpowiedzialne za rozkład (ang. bioremediation) zemulgowanych olei i innych organicznych zanieczyszczeń. Biodegradacja jest naturalnym procesem, z którym mamy do czynienia na co dzień. W czasie procesu enzymy wytwarzane przez bakterie, w wyniku reakcji „redox”, przerabiają organiczne molekuły na wodę i dwutlenek węgla. Oczyszczanie biologiczne jest procesem naturalnym, współistniejącym z nami w codziennej rzeczywistości. Bakterie spotykane w środowisku naturalnym mają zdolność przetwarzania cząsteczek organicznych w mniej złożone, nieszkodliwe substancje. Ekonomiczny, stabilny, długo działający proces, znacznie ogranicza ilości powstających odpadów. System UniPrep® nie zawiera ciężkich związków chelatujących i alkilofenolowych surfaktantów.
UniPrep® zmniejsza ogólne koszty procesu poprzez obniżenie temperatury pracy, wydłużenie żywotności kąpieli, redukcję ilości zrzutów, a co za tym idzie, skrócenie czasu przestoju i zmniejszenia kosztów oczyszczania ścieków. Ta przełomowa technologia, konsekwentnie przyczynia się do optymalizowania jakości procesu przygotowania powierzchni przed malowaniem, niezależnie od rodzaju substratu.Oszczędność energii
UniPrep® System pracuje w niższej temperaturze (40 - 50 °C) o około 10 - 20 °C mniejszej od temperatury pracy typowej kąpieli fosforanowania żelazowego. Niższa temperatura pracy systemu UniPrep przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody pracy. Korzyści z niższej temperatury pracy: zmniejszenie czasu koniecznego do przygotowania kąpieli, mniejszy ubytek z tytułu parowania, zmniejszenie niebezpieczeństwa związanego z pracą z gorącym roztworem.
Komentarze (0)