• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(32)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 2 z 6

    Do malowanego układu mogą się nieumyślnie przedostać niepożądane zanieczyszczenia. Uszczelnienia, zawory itp. nigdy nie powinny być pokrywane olejem silikonowym lub innymi substancjami powierzchniowoczynnymi, gdyż prowadzi to do kraterowania powłoki. Woda i olej nigdy się nie mieszają (zasada ta tak samo dotyczy wody i oleju silikonowego!)

    Znajomość aplikacji


    Farby wodorozcieńczalne mają inne właściwości aplikacyjne niż farby rozpuszczalnikowe. Jeżeli są nam one znane, możemy wykorzystać je do podniesienia efektywności malowania i polepszenia jakości powłoki. Jednym z obszarów nauki wykorzystywanym w aplikacji farb wodorozcieńczalnych jest reologia - sposób, w jaki płyną ciecze rzeczywiste.

    Rys. 1 pokazuje, że lepkość WBC jest znacznie bardziej zmienna niż SBC. Układ reologiczny WBC może być wykorzystany do uzyskania dobrej "tiksotropii" oraz zdolności do "upłynnienia przez mieszanie".


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Rys. 1. Właściwości reologiczne farb wodorozcieńczalnych w porównaniu do farb rozpuszczalnikowych

    Podczas magazynowania farby wodorozcieńczalne mają wyższą lepkość niż rozpuszczalnikowe. Pompowanie rozpoczyna przełamywanie tej tiksotropii, ale dopiero doprowadzenie znacznej energii przy natrysku doprowadza WBC do niskiej lepkości koniecznej do dobrej atomizacji farby. Kiedy farba wodorozcieńczalna osadzi się na malowanym podłożu, przy braku sił ścinających, lepkość szybko się odbudowuje z powodu właściwości reologicznych samej farby oraz odparowywania wody.

    Zdefiniowane właściwości reologiczne są bardzo przydatną cechą farb wodorozcieńczalnych: ich "pseudo-plastyczny" profil przeciwdziała osadzaniu się podczas magazynowania, dając farbę, która jest szybko gotowa do użycia i równocześnie odporna na spływanie z malowanych elementów. Właściwości te są mniej przydatne w innych punktach cyklu malarskiego, takich jak przygotowanie farby z magazynu do malowania, pomiary lepkości lub natrysk.

    Zdrowy rozsądek nakazuje unikać ryzyka zamrożenia farb wodorozcieńczalnych. Należy je transportować i przechowywać w temperaturach 5÷30°C. Mniej oczywiste jest to, że im zimniejsza farba, tym większa jest jej lepkość i czas schnięcia. Dlatego też farby wodorozcieńczalne powinny być zawsze starannie doprowadzone do temperatury, w której mają być stosowane i w której mają być wykonywane pomiary lepkości. Ponieważ woda ma w przybliżeniu dwa razy większe ciepło właściwe niż inne rozpuszczalniki oraz ponieważ strukturalna budowa farb tłumi prądy konwekcyjne, podniesienie temperatury farby od niskiej temperatury magazynowania do normalnej temperatury stosowania wymaga odpowiedniej ilości czasu. Na przykład zbiornik 1.000 l bez mieszania wymaga aż 3 dni czasu na podniesienie temperatury od 10 do 20°C przy temperaturze otoczenia wynoszącej 20°C. Taka ilość czasu musi być brana pod uwagę podczas planowania operacji magazynowania i przygotowania farb.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...