• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(32)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 5 z 6

    W momencie, gdy farba jest już z sukcesem naniesiona, a wyrób poddany suszeniu, możemy zając się czyszczeniem sprzętu i usuwaniem zabrudzeń. Tutaj także należy mieć na uwadze specyficzne cechy farb wodorozcieńczalnych. Podczas płukania pistoletu i czyszczenia układu zasilającego należy pamiętać, że żywice stosowane w jednego rodzaju farbie wodorozcieńczalnej są często niekompatybilne z żywicami w innych farbach wodorozcieńczalnych i niekompatybilne z wieloma rozpuszczalnikami organicznymi. Niekompatybilność ta może się objawiać przez pęcznienie, flokulację lub koagulację materiału.

    Ponadto farby wodorozcieńczalne po zatomizowaniu mają tendencję do szybkiego wysychania na pistoletach natryskowych. Rozsądnie jest wyczyścić sprzęt jak szybko to możliwe, zanim resztki farby wyschną. Materiał podsuszony lub skoagulowany może być usunięty za pomocą specjalnych rozpuszczalników organicznych lub za pomocą mieszanek wodno-rozpuszczalnikowych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Woda myjąca może wymagać dodatków przeciwpiennych, aby przeciwdziałać środkom powierzchniowoczynnym zawartych w farbach wodorozcieńczalnych. Czasami w przypadku farb metalizowanych nie można dopuścić do stosowania wody myjącej o nadmiernej wartości pH, ponieważ silne alkalia (np. z niektórych środków czystości) mogą w reakcji z płatkami aluminium uwolnić wodór, który stwarza silne zagrożenie wybuchem.

    W niektórych przypadkach możliwe jest ponowne zatężenie odzyskiwanej farby przy użyciu filtracji osmotycznej, ale jest to niepraktyczne podczas malowania detali dla ciężkiego sprzętu. Pozostałości po natryskiwaniu wymagają ostrożnej koagulacji przed skierowaniem ich do odpadów, należy mieć przy tym na uwadze, że pozostała woda może zawierać pewną ilość rozpuszczalników koalescencyjnych, zwykle na poziomie 0,5÷1%. Dlatego też należy kontrolować uwodnienie lub spęcznienie skoagulowanej farby.

    W celu kontroli ilości powstającej piany oraz koagulacji najlepiej stosować odpowiednie urządzenia - odpieniacze i flokulanty, tak by zapewnić stałą czystość układów.

    Ekologia bez łez


    Pomimo tego, że droga do otrzymania dobrych powłok przy zastosowaniu farb wodorozcieńczalnych wygląda na skomplikowaną, warto pamiętać, że same powłoki posiadają bardzo dobre właściwości i mogą być bardzo wydajnie aplikowane. W rzeczywistości są one znacznie bardziej wartościowe niż np. farby alkidowe starego typu.

    Warto również pamiętać, że dla elementów, które nie mogą być wygrzewane, farby wodorozcieńczalne oferują najlepszą - a często jedyną możliwą do zaakceptowania - jakość dla środowiska. Jest prawdą, że cały system musi być starannie i kompatybilnie zaprojektowany, że wszystkie aspekty aplikacji muszą być dobrze zarządzane, ale jest to oczywisty koszt osiągnięcia sukcesu na każdym ze współczesnych rynków.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...