• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    Podobną funkcjonalnie grupę stanowią lakiery chemoutwardzalne z kwasowymi utwardzaczami dodawanymi w proporcji 1:10. Posiadają one zbliżone zalety i wady, co poliuretany, dodatkowo jednak emitują nieznaczne ilości wolnego formaldehydu z powłoki i choć emisja we współczesnych lakierach tego typu nie przekracza poziomu E1, popularność powłok chemoutwardzalnych w Polsce, mimo wszystko, nie jest duża.

    Znaczące pozycje w meblarstwie zaczynają zajmować lakiery wodorozcieńczalne. Ich niezaprzeczalną zaletą jest przyjazność dla środowiska zewnętrznego i środowiska pracy. Co również istotne, stosując technologie oparte na materiałach WB (wodorozcieńczalnych - od ang. Water Borne) nie trzeba urządzeń produkcyjnych w wykonaniu Ex (przeciwwybuchowym). Te cechy czynią stosowanie lakierów wodnych opłacalnymi, mimo stosunkowo wysokiego kosztu zakupu. Zawartość ciał stałych oscyluje wokół 35%. W relacji do ceny, jakość uzyskiwanych powłok nie jest jeszcze tak wysoka, jak przy użyciu rozpuszczalnikowych lakierów PU z tytułu ich termoplastyczności, ale uzyskiwane efekty są coraz lepsze. Współczesne lakiery wodorozcieńczalne dla meblarstwa są znacznie lepsze od tych, które pojawiły się na rynku kilka lat temu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Istnieje grupa wodorozcieńczalnych poliuretanów jedno- i dwuskładnikowych o znakomitych własnościach odporności mechanicznej i chemicznej, formujących bardzo ładne powłoki, jednakże ich cena ciągle odstrasza producentów mebli przed ich szerokim stosowaniem.

    Bardzo dobrym rozwiązaniem są lakiery utwardzane przez kilkusekundowe naświetlanie lampami ultrafioletowymi. Najbardziej znane i popularne, w wersji przeznaczonej do nakładania walcami lakierniczymi. Są tak "zbudowane", że nie zawierają rozcieńczalników (przynajmniej te z firmy Akzo Nobel), stąd często używana nazwa "lakiery o 100% zawartości ciał stałych". To jest olbrzymia zaleta: tyle lakieru, ile nałożymy na element zamienia się w suchą powłokę. W połączeniu z aplikacją walcami, technologia ta daje nam możliwość nakładania lakieru bez żadnych strat. Jedyną wadą systemu jest możliwość jego użycia tylko do elementów płaskich. Inna sprawa, że aby wykorzystać zalety technologii bez reszty, trzeba sporo zainwestować w linię lakierniczą.

    Są również lakiery utwardzane UV o 100% zawartości ciał stałych, przeznaczone do natrysku bądź nanoszenia w urządzeniach podciśnieniowych, tzw. vacuumatach. Mają one niższą lepkość od tych, stosowanych na walcach i można je nanosić na elementy o dowolnym kształcie. Co ważne - urządzenia do natrysku muszą być specjalnie przeznaczone do użycia z lakierami 100% UV. Cały proces technologiczny musi być "zamknięty" przed otoczeniem. Tym niemniej, technologia ta będzie się coraz szybciej rozwijać, dzięki jej niezaprzeczalnym zaletom: brakowi emisji rozcieńczalników, wydajności i szybkości procesu (natychmiastowe utwardzanie) oraz dowolności elementów, które mogą być lakierowane.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...