• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(43)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.09.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 1 z 4

    Farby proszkowe niewątpliwie mają tę przewagę nad farbami ciekłymi, że łatwiej je transportować i składować. Docierają do odbiorcy w gotowej do użycia formie, nie wymagając mieszania z innymi komponentami i łatwo palnymi rozcieńczalnikami. Jednak w przypadku farb proszkowych istnieją także pewne ograniczenia dotyczące transportu i składowania, których przestrzeganie pozwoli uniknąć czasem niemiłych niespodzianek w postaci niewłaściwej jakości gotowej powłoki. Niniejszy tekst poświęcam zagadnieniom związanym z tą problematyką.

    Zakup farby proszkowej

    Przy podejmowaniu decyzji o zakupie farby proszkowej należy mieć na uwadze warunki jej przechowywania. Szczególnie istotne są informacje na temat maksymalnych dopuszczalnych temperatur zalecanych dla magazynowania krótkoterminowego, jak i w przypadku konieczności dłuższego składowania. Jeżeli farba proszkowa jest wrażliwa na nawet krótkotrwałe działanie temperatury, co może mieć miejsce podczas transportu w okresach letnich upałów, to bywa często konieczne zastosowanie do przewozu chłodni zapewniających stałe i odpowiednie warunki cieplne. Z tego między innymi powodu nie oferuje się konwencjonalnych farb proszkowych sieciujących w temperaturach niższych niż 160°C. Ich transport i przechowywanie byłoby zbyt kłopotliwe w stosunku do uzyskanych korzyści. Wyjątkiem od tej reguły są farby na bazie czystego epoksydu utwardzane w temperaturze ok. 135°C, przeznaczone dla przemysłu motoryzacyjnego. Odporność farby proszkowej na długotrwałe działanie ciepła powinno być brane pod uwagę w odniesieniu do wielkości posiadanej powierzchni magazynowej, jak również warunków składowania i przewidzianego zużycia. Należy wystrzegać się zamówień na zapas, zwłaszcza gdy mamy trudności z zapewnieniem właściwych warunków przechowywania. Każdy zakup powinien być przemyślany, ponieważ nawet w magazynie doskonałym należy liczyć się z tym, że składowanie nie może być przedłużane w nieskończoność. Dlatego też istotne jest, aby prowadząc właściwą gospodarkę magazynową farby starsze zużywać w pierwszej kolejności. Należy zapoznać się z prowadzonym przez dostawcę systemem oznakowania produktów, co ułatwi zużycie w pierwszej kolejności farb starszych, szczególnie gdy dokonujemy sukcesywnych zakupów i jednocześnie możemy mieć w magazynie wyroby z wielu partii produkcyjnych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wielkość opakowań

    W zależności od wyboru systemu opakowań stosowanego przez producenta, najczęściej mamy do czynienia z dwoma standardowymi wielkościami: 20 kg i 25 kg. Farba proszkowa pakowana jest w worki z tworzywa sztucznego, zamykana szczelnie najczęściej za pomocą opaski zaciskowej. Dla ułatwienia transportu i przemieszczania oraz dla dodatkowego zabezpieczenia przed uszkodzeniem worki umieszczone są w tekturowych kartonach, stanowiących zewnętrzne opakowanie pozwalające na jednoznaczne oznakowanie produktu, krótkie zalecenia na temat jego stosowania czy dodatkową informację o adresie odbiorcy. U docelowego odbiorcy tego typu opakowania są opróżniane do podajników zasilających układ aplikacyjny bądź służą do bezpośredniego podawania farby z pomocą urządzeń wibracyjnych “z kartonu”. Jako uzupełnienie oferty producenci dostarczają opakowania 2-2,5-kilogramowe w sytuacjach, gdy odbiorca potrzebuje małe ilości farby, co zdarza się najczęściej w malarniach usługowych wykonujących małe zlecenia. Na drugim biegunie są odbiorcy posiadający bardzo duże linie lakiernicze wykonujące powtarzalne powłoki zazwyczaj jednego koloru. W celu obniżenia kosztów produkcji i ułatwienia obsługi zasilania urządzeń aplikacyjnych farbą proszkową tego typu klienci posiadają specjalne systemy podawania i dystrybucji umożliwiające obsługę dużych opakowań. W takich sytuacjach farba dostarczana jest w workach “big-bag” najczęściej o wielkości 400 do 600 kg. Urządzenia aplikacyjne są w tym przypadku zasilanie centralnie i automatycznie. Worki podwieszane są na ramie zaopatrzonej w dolnej części w zawór dozujący farbę w zależności bieżącego zapotrzebowania.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik