Analiza zmian składu ziarnowego
W ramach własnych prac, dotyczących procesu oczyszczania, przeprowadzono analizę granulometryczną czyściwa (śrutu) używanego przy oczyszczaniu odlewów i blach stalowych przy użyciu oczyszczarek wirnikowych (tablica 4).
Tablica 4. Dane dotyczące warunków prowadzonych badań.
Wyniki analizy ziarnowej śrutu używanego przy oczyszczaniu zamieszczono na rysunkach 6 i 7.
Rys.6. Zmiana składu ziarnowego śrutu używanego; po próbach 1,2,3 (tablica 4);1’,2’,3’-wyjściowy skład ziarnowy śrutu.
Rys.7. Skład ziarnowy materiału z separatorów śrutu stosowanych w oczyszczarkach; 1,2,3-oznaczenia warunków prób (tablica 4).
Podsumowanie
Badania zmian składu ziarnowego śrutu być może pozwolą na powiązanie efektu z wykonaną pracą z hipotezami. Wybór śrutu do oczyszczania powierzchni odlewów jest istotnym zagadnieniem. Poza decyzją, co do rodzaju i gatunku śrutu wymagana jest znajomości jego cech eksploatacyjnych. Ekonomika procesu oczyszczania wymaga, aby stosować śrut charakteryzujący się jak najwyższą trwałością. Trwałość jest podstawową cechą eksploatacyjną. Przedstawione orientacyjne wartości trwałości stosowanych odmian śrutu oraz zakresy właściwości pozwalają na ocenę efektywności procesu. Analiza zmian składu granulometrycznego śrutu stosowanego w różnych warunkach pozwoli, po kompleksowym opracowaniu, na ocenę trwałości w warunkach przemysłowych. Trwałość w tych warunkach zależy nie tylko od parametrów strumienia śrutu, tworzywa śrutu i odlewów, właściwości śrutu itp., ale również od stopnia jego oczyszczenia w separatorach oczyszczarek.
Tadeusz PIOSIK
P.P.P. TECHNICAL sp. z o.o.
Nowa Sól
inż. wiceprezes TECHNICAL
t.piosik@technical.com.pl
Komentarze (0)