• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(55)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3

    613dansoec_tw_gereinigt_ok.jpg

    Odpowiednio dobrane środki myjące pozwalają na usuwanie rdzy z detali łatwo korodujących. Źródło: Dansotec

    Czasowa ochrona antykorozyjna w procesie produkcyjnym

    Po zakończeniu niektórych procesów produkcyjnych, np. po odtłuszczaniu czy też po obróbce mechanicznej, czyste powierzchnie narażone są na oddziaływanie powietrza atmosferycznego, które sprzyja pojawianiu się korozji. Podobny wpływ ma środowisko wilgoci tworzone wokół maszyn pracujących przy współudziale wody. Ważnym więc staje się szybkie i efektywne suszenie powierzchni po procesie przygotowania powierzchni. Należy również usuwać wszelkie drobiny metali i innych materiałów, gdyż mogą one stać się ogniskiem korozji, nawet pod powierzchnią powłoki ochronnej. Powyższe zagrożenia powodują, iż przestoje elementów pomiędzy poszczególnymi procesami powinny być jak najkrótsze. Często jednak ze względu na realia panujące w zakładzie jest to niemożliwe. Wówczas detale powinny być poddawane tymczasowej ochronie antykorozyjnej.

    613haugchemie_teile_reinigung_ok.jpg

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Detale chronione są przed korozją podczas procesu przygotowania powierzchni poprzez dodatki chemiczne zawarte w środku myjącym. Źródło: Hermann Bantleon

    Ochrona podczas procesu obróbki chemicznej

    Elementy podczas mycia chronione są przed korozją poprzez dodatki zawarte w środkach chemicznych. Podobnie dla dalszej ochrony antykorozyjnej w czasie składowania i transportu należy stosować tymczasowe środki zabezpieczające. Środki takie można nanieść na detal w etapie ich przygotowania chemicznego. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, takich jak wodne roztwory olejów, woski, jak również nałożenie pasywacyjnej powłoki fosforanów. Pierwsze z rozwiązań korzysta z zabezpieczenia olejami mineralnymi o zróżnicowanej lepkości. Lepkość oleju determinuje grubość nałożonej warstwy, a co za tym idzie stopień zabezpieczenia antykorozyjnego. Emulsje zabezpieczające składają się natomiast z mieszaniny olei mineralnych oraz wosków, do której to dodaje się odpowiedniego rodzaju inhibitorów. Dodatki te chronią detal antykorozyjnie w fazie „mokrej” przed jego wyschnięciem. Obok olejów i wosków dostępne są również specjalistyczne smary tworzące jeszcze grubsze warstwy. Są to głównie wazeliny techniczne zawierające w swym składzie, tak jak poprzednie rozwiązania, inhibitory. Podobnie do celów tymczasowej ochrony antykorozyjnej używane są kwasy tłuszczowe oraz aminy. Substancje takie dodawane są do końcowej strefy płukania. Wazeliny lub inne tłuszcze tworzące gęsty film, w przypadkach kiedy ich nadmiar jest utrudnieniem dla dalszych procesów, są usuwane. Również cechy, takie jak odparowywanie oraz hydrofobowość mogą być sterowane w procesie przygotowania powierzchni. Środki hydrofobowe tworzą powłoki odprowadzające wodę. Tego typu powierzchnie ochronne mogą być usunięte tylko alkaicznie. Zabezpieczanie detali za pomocą wosków dokonuje się przy użyciu złożonych systemów roztworów czystych wosków lub też substancji woskopodobnych oraz spirytusów i dodatków inhibitujących. Powierzchnie te stosowane są w warunkach trudnej obróbki, gdzie wymagana jest np. odporność na odciski palców.

    WYDANIE 5(55)/2008