
Składowanie wyprodukowanych elementów w pobliżu linii produkcyjnej może przyczyniać się do osadzania się pyłu metalicznego z otaczającego powietrza będącego źródłem korozji. Źródło: Hermann Bantleon
Kryteria wyboru środków czasowej ochrony antykorozyjnej
W zależności od środka jaki zastosujemy do ochrony antykorozyjnej, jak również od ilości jego nałożenia, tymczasowa ochrona antykorozyjna może trwać od kilku godzin do około dwóch lat. Głównym wyznacznikiem jaki rodzaj ochrony powinniśmy użyć jest proces jaki będzie następował po etapie przygotowania powierzchni. Należy więc się zastanowić czy dana powłoka będzie możliwie łatwo usuwalna, tak aby nie wpływała negatywnie na dalsze procesy. Jeśli element jest bezpośrednio przekazywany do dalszej obróbki, np. lakierowania lub do montażu, zasadnym jest zastosowanie cienkopowłokowych środków lub takich, które w łatwy sposób odparują z danej powierzchni. Należy jednak pamiętać, iż przy cienkopowłokowych rozwiązaniach najmniejsze źródło wilgoci, np. odcisk palca, może powodować rozwój korozji. W przypadku, kiedy zaś czas transportu lub składowania wydłuża się, należy zastosować tzw. lotne inhibitory korozji (VCI – volatile corrosion inhibitors). Występują one w formie proszkowej, płynnej, jak również w postaci impregnatów oraz papierów zabezpieczających. Z uwagi na fakt, iż substancje lotne zawarte w wymienionych preparatach w łatwy sposób przenoszą się do powietrza atmosferycznego, pakowanie tak zabezpieczonych elementów musi następować przy udziale szczelnych kontenerów lub specjalistycznego papieru zabezpieczającego.
parts2clean
W jaki sposób czasowe zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni może być włączone w chemiczny proces przygotowania powierzchni? Jaki rodzaj czasowej antykorozji powinniśmy użyć w odniesieniu do danych elementów? Odpowiedzi na te, jak i inne pytania będą mogli Państwo znaleźć w ofercie wystawowej parts2clean. Poprzez szeroką prezentację ofert związanych z przygotowaniem powierzchni dla licznych gałęzi produkcji odwiedzający będą mogli zdobyć wyczerpujące informacje na temat różnorakich środków chemicznych, poszczególnych procesów technologicznych, nowoczesnych koncepcji systemowych, sposobów zawieszania i pakowania detali, antykorozji ogólnej czy też czasowej. Główna impreza targowa poświęcona przygotowaniu powierzchni w przemyśle odbędzie się w Centrum Wystawowym w Stuttgarcie usytuowanym przy Międzynarodowym Porcie Lotniczym dniach 28-30 października 2008 roku.
Ze względu na ogromny wpływ jaki odgrywa czystość detalu na późniejszą jakość końcową produktu, proces przygotowania powierzchni jest jednym z ważniejszych elementów całego ciągu produkcyjnego.
Źródło Fair Fair
Tłumaczenie Michał Mikołajczyk