• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 3 z 5

    Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy dostajemy pojedyncze sztuki do obróbki galwanicznej. W takiej sytuacji nie możemy pozwolić sobie na popełnienie błędu. Od początku do końca wszystko musi być wykonane idealnie. Klasycznym tego przykładem jest odnawianie starych powłok galwanicznych na detalach motocyklowych i samochodowych. Tutaj dostajemy tylko jeden egzemplarz, dostarczony np. przez konesera starych motocykli z żądaniem, by nałożyć nową powłokę. Marginesu błędu nie mamy żadnego. Prace rozpoczynamy od ściągnięcia starych powłok i dopiero wówczas widzimy, z jakim problemem musimy się zmierzyć. Detale często są głęboko porysowane, popękane lub wręcz jakiegoś kawałka brakuje. Tutaj niestety musimy detale prostować (powyginane rury wydechowe, elementy zderzaków), lutować i spawać. Dopiero później przystępujemy do polerowania.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Sam proces niklowania i chromowania jest tutaj najmniej czasochłonny. Detale przed niklowaniem bardzo grubo się miedziuje, a następnie tak nałożoną miedź się poleruje. To jest właśnie przypadek, gdy jesteśmy zainteresowani grubym nałożeniem warstwy (w tym wypadku) miedzi. Miedź wprawdzie "zaleje" nam część nierówności, ale z kolei musimy uważać, by nie zgubić wymiarów. Np. po wykonanej usłudze klient stwierdzi, że nie może wkręci żadnej śrubki ani włożyć sworznia, że nie wspomnę o niemożliwości dokręcenia pokrywy zaworów w silniku, gdyż na krawędziach są zbyt grube narosty, a uszczelka nie jest w stanie tego zniwelować. Dobrze jest wstępnie z klientem uzgodnić, które wymiary są dla niego istotne i dopiero potem, po odpowiednim zabezpieczeniu otworów gwintów itp., przystąpić do nakładania powłok galwanicznych. Przykład takiej usługi można obejrzeć na fot. 2, przedstawiającym klamkę do drzwi samochodowych wykonaną ze stopu cynkowego lub fot. 3 - stalowy bagażnik motocykla.

    Czasami klienci przynoszą elementy, które nigdy nie miały powłoki galwanicznej. Oni jednak chcą mieć coś nietypowego, co się ładnie prezentuje. Przykład widoczny na fot. 4., przedstawiającym aluminiową pokrywę zaworów do samochodu BMW czy fot. 5 - aluminiowy dekiel do silnika motocykla.


    Aluminiowy dykiel do silnika motocykla


    Galwanoplastyka - powłoka galwaniczna na nietypowym materiale (np swieca ozdobna na którą została nałozona gruba warstwa miedzi.)


    Galwanoplastyka - wykonanie kopii sprzączki do pasa francóskich kirasjerów XVI w.

    Wszelkie prace związane z regeneracją starych części są bardzo czasochłonne i wymagają ogromnego doświadczenia w zakresie obróbki galwanicznej. Mówimy tutaj bardziej o sztuce galwanicznej niż o zwykłej galwanizacji. Często oczekiwania klienta są takie, by detal wyglądał lepiej niż gdyby był nowo kupiony.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...