
- zawartość popiołu - do 5 proc.,
- zawartość siarki - do 0,6 proc.
Wartość opałowa szlamów lakierniczych jest zróżnicowana w zależności od składu i stopnia wilgotności szlamu. Poszczególne etapy procesu technologicznego w spalarni (rys. 1):
- magazynowanie odpadów,
- badania w laboratorium,
- spalanie,
- oczyszczanie spalin.
Badania w laboratorium przeprowadzane są w szybki i precyzyjny sposób określa się potrzebne właściwości przyjmowanych odpadów. Najważniejsze z nich z punktu widzenia procesu termicznego przekształcania odpadów to:
- pH,
- wartość opałowa,
- zawartość popiołu,
- zawartość składników agresywnych.
Wyniki tej procedury stosuje się do przygotowania mieszanki odpadów o optymalnym składzie zgodnym z instrukcją eksploatacji instalacji. Spalanie ma miejsce w piecu obrotowym (rys. 2), który osiąga temperaturę do 1250°C i w komorze dopalania, która jest wyposażona w dodatkowe palniki. Spaliny schładzane są w wymienniku ciepła do temperatury poniżej 300°C. Wymiennik jest z kolei połączony z systemem urządzeń dopasowujących parametry pary do potrzeb technologicznych oraz z turbogeneratorem produkującym energię elektryczną. Powstały w czasie spalania żużel oraz z pierwszej sekcji kotła (zeszklona faza stała) odbierany jest za pomocą systemu transporterów zgrzebłowych. Proces spalania podlega ścisłej kontroli pod względem uzyskiwanych parametrów termicznych i chemicznych. Szczególnej kontroli podlega skład gazów spalinowych po spalaniu i po ich oczyszczaniu.
Unieszkodliwianie w piecach cementowych
Technologia spalania odpadów w piecach cementowych (rys. 3) wykorzystuje to, że prowadzony w tych instalacjach proces tworzenia klinkieru jest wysokotemperaturowy (1200-1400°C). Dodatkowo czas przybywania cząstki zawieszonej w strefie wysokich temperatur wynosi 4-5 sekund. Warunkiem dobrego przeprowadzenia spalania odpadów, w układzie sprzężonym z produkcją klinkieru, jest bardzo dokładne wyznaczenie dopuszczalnej ilości odpadu. Odpad dobierany jest tak, żeby ograniczyć negatywne oddziaływania na skład lotnych produktów spalania, które są gwarancją stabilności pracy pieca oraz na jakość klinkieru. Ilość tę określa się na podstawie zawartości metali ciężkich oraz zasad i chloru w odpadach oraz ich dopuszczalnego stężenia w klinkierze. Warunki spalania w piecach cementowych powodują to, że można dodawać do strumienia innych odpadów również szlamy polakiernicze.
Istnieje bardzo wiele rodzajów odpadów, które mogą być stosowane w piecach cementowych, między innymi są to: