Prowadzący istniejące instalacje, którzy chcą korzystać ze standardów emisyjnych w celu obniżenia emisji, mają przedstawić organowi ochrony środowiska właściwemu do wydania pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza albo pozwolenia zintegrowanego najpóźniej do 31 października 2007 r.:
• bilans masy LZO potwierdzający spełnienie warunku planu obniżenia emisji,
• plan obniżenia emisji zapewniający równoważne obniżenie emisji.
Rozdział szósty niniejszego rozporządzenia ma zastosowanie między innymi do procesów:
• powlekania (proces, w którym następuje jednorazowe lub wielokrotne nałożenie ciągłej warstwy powłoki),
• produkcji preparatów powlekających, lakierów, farb drukarskich, spoiw,
• produkcji obuwia,
• drukarstwa,
• wytwarzania produktów farmaceutycznych.
Przepisy danego rozporządzenia wdrażają między innymi dyrektywę 1999/13/WE z 11 marca 1999 r. oraz zmieniającą ją dyrektywę 2004/42/WE z 21 kwietnia 2004 r. Dyrektywa 2004/42/WE dotyczy ograniczenia emisji LZO w warsztatach lakierniczych, w stosowaniu rozpuszczalników organicznych w niektórych farbach i lakierach. Maksymalna dopuszczalna emisja VOC (lotnych substancji organicznych) określana przez dyrektywę będzie wprowadzana dwuetapowo, w 2007 i 2010 r. Limity te podane są w zaprezentowanej tabeli: gdzie jest tabelaRozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 20 października 2005 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących ograniczenia emisji lotnych związków organicznych powstających w wyniku wykorzystywania rozpuszczalników organicznych w niektórych farbach, lakierach, preparatach do odnawiania pojazdów.
Produkty z limitowaną zawartością LZO, na które chciałabym zwrócić uwagę, to:• farby, lakiery (do malowania budynków, ich elementów wykończeniowych, wyposażeniowych:
a) matowe,
b) z połyskiem,
c) przeznaczone do malowania murów, betonu, cegły, tynku,
d) lakiery,
e) farby o właściwościach uszczelniających.
• preparaty do odnawiania pojazdów, przeznaczone do malowania pojazdów lub ich elementów:
a) do przygotowania, czyszczenia, usuwania starych powłok, rdzy,
b) farby do gruntowania,
c) kity szpachlowe,
d) farby nawierzchniowe pigmentowe,
e) farby wykończeniowe z efektami specjalnymi.
Producent przed wprowadzeniem na rynek do obrotu (między innymi) ww. produktów podaje na etykiecie wartość limitu LZO g/l dla danej kategorii produktu i jego rzeczywistą wartość w stanie gotowym do użycia. Mogą na rynek być dostarczane wyłącznie takie produkty, które spełniają podane w poniższej tabeli limity: gdzie jest tabela
Rozporządzenia i dyrektywa, omówione tu w niewielkim zakresie, mają na celu zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska spowodowane produkcją i stosowaniem wyrobów lakierowanych.Mam nadzieję, że nasza, Państwa działalność nigdy nie doprowadzi do sytuacji, aby słowa pani Barbary Sokowskiej spełniły się:
“Choć zda się, wszystko jak dawniej, choć zda się, że nic się nie zmienia.
Pod ludzkimi stopami ta sama, lecz martwa będzie Ziemia”.
Małgorzata Pekról
Komentarze (0)