Malarnia dzieli się na dwie części - w jednej odbywa się przygotowanie powierzchni, natomiast druga część to część lakiernicza.
Na przygotowanie powierzchni składa się proces chemicznej obróbki detalu (jeśli został on wcześniej pomalowany) i obróbki mechanicznej.
W chemicznym przygotowaniu kładzie się nacisk głównie na usuwanie starej farby. Ramy są odbarwiane metodą zanurzeniową w wannie ze striperem. Wanna ta mieści 800 l cieczy odbarwiającej. W wannie poniżej poziomu stripera znajduje się półka, która mieści 10-12 ram (w zależności od ich rozmiaru) i cyklicznie porusza się w pionie. Ruch ten dodatkowo wspomaga proces usuwania farby z detalu. Aby proces ten był jeszcze bardziej skuteczny, zastosowano ultradźwięki. Temperatura cieczy nie przekracza 60°C. Producentem tej wanny jest firma KKS Keller H.P.
W przypadku niemalowanych ram stosowane jest fosforanowanie cynkowe. Obecnie jako usługę wykonują to inne zakłady. Docelowo w firmie ma zostać uruchomiona linia do fosforanowania.Obróbka mechaniczna polega na usunięciu z ram wszelkiego rodzaju defektów, to jest odprysków zgorzeli spawalniczej, nierówności, itp. Używane są do tego celu drobnoziarniste tarcze ścierne i papiery oraz włóknina.
Następnym procesem jest suszenie. Przed suszeniem ramy jej powierzchnia jest sprawdzana, czy jest dobrze przygotowana do dalszych procesów. Następnie ramy zawiesza się na hakach konwejera i przedmuchuje się pistoletem pneumatycznym. Potem transportuje się najpierw do suszarki, gdzie przebywają ok. 7 min. w temp. 70°C, a następnie do pieca na ok. 10 min. w temp. 120-140°C. Podczas suszenia zostaje całkowicie usunięta woda z powierzchni zewnętrznej i wewnętrznej ramy.
Następnym procesem jest nakładanie podkładu. Podkład ma za zadanie dodatkowo wspomóc działanie antykorozyjne fosforanowania i stworzyć przyczepność dla koloru bazowego. Firma używa podkładu wodorozcieńczalnego firmy Sigma Coatings. Jego rozlewność mierzona jest przy pomocy kubka Forda i powinna się ona mieścić między 27-29 s. Aplikacja podkładu odbywa się natryskowo za pomocą pistoletu lakierniczego marki ITW Ransburg lub Wagner GM 2000 z zastosowaniem elektrostatyki. Po naniesieniu podkładu ramy transportowane są do suszarki, gdzie w temp. 70°C przebywają od 5-7 min. Suszenie ma na celu utwardzenie podkładu i wyparowanie z niego wody.Kolejnym etapem jest nanoszenie na detal farby bazowej, która nadaje kolor. Stosuje się do tego farby wodorozcieńczalne w szerokiej gamie kolorów i efektów specjalnych. Ideal Europe używa farb produkowanych przez firmę Sigma Coatings. Rozlewność farb bazowych mieści się w zakresie 23-25 s. Podobnie jak podkład, tę farbę aplikuje się również natryskowo pistoletem Wagner GM 2000 z zastosowaniem elektrostatyki. Naniesiona farba bazowa musi być wygrzana w piecu w temp. 140°C i czasie 12-14 min. Lakiernia posiada piec gazowy tunelowy marki Leuteneger+Frei AG.
Komentarze (0)