• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(31)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.09.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    Gdy ramy wyjadą z pieca i ostygną, powierzchnia lakieru jest kontrolowana pod względem gładkości, występowania ewentualnych zacieków i przebarwień oraz równomiernego rozłożenia farby. Ramy, których kontrola wykazała uchybienia i błędy są przenoszone do odbarwienia w striperze i ponownie skierowane do lakierowania. Te, które przeszły kontrolę pozytywnie są transportowane na wózkach na stanowisko dekoracji. Na ramy nakleja się kalkomanię wodną, wysokotemperaturową. Aby operacja naklejania była przeprowadzona precyzyjniej, używany jest roztwór wody destylowanej i butylu oxitolu w proporcji 10:1. Naklejki zanurza się na 5 sekund w roztworze, przykleja na ramę i przy pomocy silikonowej patki odpowiednio profilowanej do średnicy rury wyciska się roztwór spod naklejki. Następnie ściąga się zewnętrzny papier z naklejki i silikonowymi zaślepkami zabezpiecza się otwory ramy przed zalakierowaniem. Tak przygotowana rama jest zawieszana na konwejerze i transportowana na czas 12-14 min. do pieca rozgrzanego do temperatury 80°C w celu odparowania roztworu. Kiedy ramy wyjadą z pieca i ostygną, następuje kontrola, czy naklejki się nie przebarwiły i czy nie ma pod nimi pęcherzy i bąbli. Jeśli kontrola wypada pomyślnie, ramy kieruje się do ostatniego procesu, jakim jest nałożenie lakieru bezbarwnego.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Lakier bezbarwny spełnia dwie zasadnicze role: po pierwsze nadaje żądany efekt (połysk lub mat), po drugie - jego twarda powłoka zabezpiecza ramę przed zarysowaniami i korozją.

    W malarni Ideal Europe lakier bezbarwny jest aplikowany proszkowo. Lakiernia używa proszku produkowanego przez Sigma Coatings, który jest zamawiany w Holandii i sprowadzany do Polski.

    Ramy zawieszone na konwejerze przejeżdżają przez kabinę firmy ITW GEMA Magic Plus. Kabina jest wykonana ze specjalnego tworzywa; w niej pistolety poprzez zaprogramowany ruch manipulatorów automatycznie nakładają lakier proszkowy. Lakier jest nanoszony na ramę rowerową przy pomocy osuszonego powietrza i wspomagany elektrostatyką osiada na detalu. Całym systemem aplikowania proszku zarządza komputer umieszczony w szafie sterowniczej. Po opuszczeniu kabiny ramy trafiają do pieca Leuteneger+Frei AG, gdzie w temperaturze 180-200°C i czasie 14 min. następuje polimeryzacja. Po wyjściu z pieca następuje kontrola ramy, czy powłoka jest równomiernie rozłożona, czy nie ma zmlekowienia, wtrąceń i skaz. Z każdego wsadu jedna rama jest poddawana testowi nacięcia i testowi udarowemu. Jeśli kontrola wypadła pomyślnie, ramy można przekazać na produkcję.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...