
Metody badawcze wyrobów oraz powłok lakierniczych
Rynek związany z ciekłym lakiernictwem przemysłowym przepełniony jest rozmaitymi produktami, które to jednak są bardzo różnej jakości. Wybór właściwego rozwiązania technologicznego, opierającego się na szeregu wyrobów nie jest łatwy, zwłaszcza że obecnie to klient dyktuje jakie normy powinny spełniać powłoki lakiernicze. Podstawowe z nich to określony wygląd i estetyka, odpowiednie parametry wytrzymałościowe oraz ochrona malowanego detalu przed działaniem czynników atmosferycznych.
Kontrola czy powłoka lakiernicza spełnia zakładane wymagania nie jest zadaniem prostym. Istnieje szereg metod, a co za tym idzie urządzeń służących sprawdzeniu zakładanych parametrów. Większość badań, z uwagi na swoją charakterystykę i złożoność, wykonywana jest w specjalistycznych laboratoriach.
Istnieje też pewna grupa badań sprawdzających powłokę lakierniczą w trakcie cyklu produkcyjnego oraz podczas kontroli odbiorczej gotowych detali.Wykonując badania powłok lakierniczych, możemy skontrolować wyroby będące poszczególnymi warstwami powłoki oraz dokonywać analizy całego systemu malarskiego.
Rys. 1.
Uwzględniając powyższe założenia możemy umownie podzielić badania wg schematu (rys. 1). Lista sprawdzanych parametrów jest dość pokaźna i niektóre z nich mogą być kontrolowane przy pomocy różnych metod. W związku z powyższym, w celu usystematyzowania metodologii badań, powstał szereg norm międzynarodowych, krajowych i zakładowych, które dokładnie określają warunki przeprowadzania badań, opisują przyrządy służące do ich wykonania oraz omawiają sposoby interpretacji wyników.
Fot. 1.
Najczęściej wykorzystywane metody badawcze wyrobów oraz powłok lakierniczych dzieli się w następujący sposób:
- Badanie lepkości [„Farby i lakiery. Oznaczanie czasu wypływu za pomocą kubków wypływowych.” PN-EN ISO 2431:1999]; polega na pomiarze czasu wypływu materiału lakierniczego ze znormalizowanego kubka o średnicy wypływu
4 mm. Możemy rozróżnić lepkość handlową, która dotyczy poszczególnych komponentów oraz roboczą, czyli taką, do jakiej należy rozcieńczyć wyrób w celu prawidłowej aplikacji przy parametrach zalecanych przez producenta danego wyrobu.
- Oznaczanie gęstości [„Farby i lakiery. Oznaczanie gęstości. Część 1: Metoda piknometryczna”. PN-EN ISO 2811-1:2002] polega na pomiarze gęstości wyrobu lakierowego za pomocą naczynia pomiarowego zwanego piknometrem. Wartość gęstości podaje się w g/cm3.