• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 5

    Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej wiąże się z dylematem: czy proponowana technologia jest wystarczająca dla zapewnienia żądanej trwałości w rzeczywistych warunkach korozyjnych? Rozpatrywany model z założenia nie może w pełni odzwierciedlać rzeczywistości. Z jednej strony powszechne w środowisku antykorozyjnym jest stwierdzenie, że skutki nadmiernej redukcji kosztów będą dłużej przypominać o sobie niż korzyści materialne z takiej oszczędności, z drugiej strony niepotrzebny wydatek - pośrednio bądź bezpośrednio - doprowadzić może do utraty konkurencyjności na rynku.

    W zagadnieniach antykorozji często używa się terminu wada. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego wada czegoś to pewna cecha tej rzeczy obniżająca jej wartość lub użyteczność, powinna zatem wiązać się z utratą cech zasadniczych. Zabezpieczenie antykorozyjne to proces odsunięcia w czasie niszczących skutków oddziaływania środowiska na materiał konstrukcyjny, dlatego podstawowym parametrem zabezpieczenia jest jego trwałość. Czy zatem termin wada nie jest nadużywany?

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Trwałość zabezpieczenia jako wynik kumulacji staranności wszystkich etapów pośrednich

    Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji jest złożonym procesem, na który składa się wiele etapów pośrednich takich jak: antykorozyjna optymalizacja projektu, selekcja materiałowa, właściwe przygotowanie powierzchni, poprawna aplikacja powłok oraz ich sezonowanie, a także kontrola parametrów technologicznych podczas prac. Każdy z wymienionych etapów może być przedmiotem dalszych bardziej szczegółowych podziałów. I tak np., samo przygotowanie powierzchni to proces mycia, odtłuszczania, szlifowania, nadawanie chropowatości, odpylania itp. Mimo ogromnego postępu w dziedzinie antykorozji wciąż jeszcze kluczowe etapy wykonywane muszą być manualnie: kiedy to bazując na nowoczesnym sprzęcie, a także dysponując najdoskonalszymi materiałami końcowy efekt uzależniony jest mimo wszystko od kwalifikacji operatora: piaskarza, malarza, kontrolera i innych. Poprawność wszystkich etapów pośrednich (najistotniejsze etapy ujęte są w normie ISO 12944 [2]) jest niezwykle istotna, a co gorsza - nieuwaga lub brak należytej staranności we wczesnym stadium zabezpieczenia antykorozyjnego może okazać się nie do odrobienia i rzutować negatywnie na efekt końcowy.

    Antykorozyjna optymalizacja projektu wg PN-EN ISO 12944


    Norma ISO 12944 definiuje zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji za pomocą powłok malarskich. Trwałość, skuteczność tego zabezpieczenia uzależniona jest także od antykorozyjnej poprawności projektu. Zalecane jest ograniczanie stosowania wadliwych z punktu widzenia ochrony przed korozją rozwiązań konstrukcyjnych trudnych do zabezpieczenia wskutek utrudnionego dostępu narzędzi bądź sprzyjających powstawaniu zastoisk dla opadów i osadów. Nie zaokrąglone krawędzie, nierówne spawy, połączenia metali o różnym potencjale korozyjnym traktowane są również jako wady, których należy unikać.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...