• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 5

    Przygotowanie stali wg PN-ISO 8501-3


    Normy serii ISO 8501 dotyczą przygotowania podłoża przed nakładaniem powłok malarskich. Trzecia część normy poświęcona jest tzw. wstępnemu przygotowaniu podłoża. Przygotowaniem objęte są spoiny, krawędzie i ogólna powierzchnia stali. Za pomocą narzędzi mechanicznych, a czasami również spawalniczych, należy doprowadzić do wygładzenia nierówności spoin, zaokrąglania krawędzi, usunięcia odprysków spawalniczych, rozwarstwień, kraterów, zagłębień itp. Zostają wprowadzone trzy stopnie:

  • P1 - stan zastały,

  • P2 - zgrubne przygotowanie (spoiny wolne od luźnych odprysków i ostrych nierówności, pory otwarte, rowki wygładzone) oraz

  • P3 - przygotowanie staranne (spoiny wolne od odprysków, całkowicie wygładzone, bez porów, krawędzie zaokrąglone promieniem co najmniej 2mm, powierzchnie wolne od rowków, itp.)

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wartość normy w szczególny sposób podnosi dodatek informacyjny A, który zawiera tabelę korelacji pomiędzy stopniami przygotowania wstępnego stali: P1, P2, P3, a kategorią korozyjności środowiska wg PN-EN ISO 12944-2. Analizując dodatek można wysnuć wniosek, że w wypadku gdy konstrukcja będzie eksploatowana w atmosferze przemysłowej (C5-I), nadmorskiej (C5-M), czy w zanurzeniu (Im1, Im2) bądź zakopaniu (Im3) należy szczególnie starannie przygotować wstępnie stal do stopnia P3, to odpowiednio dla atmosfery miejskiej (C3) oraz przemysłowej o małym nasileniu korozyjnym (C4) stopień P2 powinien wystarczyć. Jeżeli natomiast docelowym usytuowaniem obiektu jest wnętrze ogrzewanych budynków lub atmosfera wiejska (C2) wstępne przygotowanie nie jest konieczne (stopień P1).


    Fot. Brak obróbki wstępnej przed malowaniem

    Kontynuując rozumowanie, pozostawienie luźnych odprysków spawalniczych na powierzchni konstrukcji, która ma być eksploatowana w atmosferze wiejskiej nie powinno przyczynić się do obniżenia trwałości zabezpieczenia antykorozyjnego, a więc z technicznego punktu widzenia nie ma tu do czynienia z obniżeniem cech użytkowych produktu. Trudno w takim wypadku mówić o wadzie, bo jeśli trwałość jest zachowana produkt nie jest wadliwy, lecz raczej o skazie materiałowej (skaza to coś, co psuje jednolitość i gładkość jakiejś powierzchni np.: rysa, pęknięcie lub plama) wynikającej z niestaranności operatora bądź natury samej operacji technologicznej.

    Staranność malowania ujęta w normach


    Obecnie istnieje kilka norm dotyczących terminologii i nazewnictwa związanych z farbami i lakierami. Są to normy:

  • PN-EN ISO 4618 [4]

  • Część 2: Terminy specjalne dotyczące cech i właściwości,

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...