• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(25)/2003

    Aktualności i przegląd rynku

    Kataforeza

    ponad rok temu  01.09.2003, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    p>Za niecały rok będziemy członkiem Unii Europejskiej, kiedy to staniemy przed ogromną szansą, ale i wyzwaniami. Od spełnienia unijnych wymogów zależy, czy sprostamy konkurencji i czy przetrwamy na rynku. Najsłabszymi punktami produkowanych w kraju wyrobów jest niska jakość i estetyka wykończenia powierzchni. Przedsiębiorca, stojąc przed problemem projektowania linii do malowania przeważnie kopiuje wzory rozwiązań, które są już zastosowane u znajomych lub poradzone przez dostawców urządzeń. Nowoczesne czy wręcz nowatorskie rozwiązania pozwalają łączyć różne z pozoru odległe technologie.

    Wielu przedsiębiorców boryka się z problemem nakładania warstwy podkładowej pod napylanie próżniowe, a następnie z nakładaniem warstwy zmieniającej kolor napylonego aluminium. Problem polega przede wszystkim na tym, że warstwa podkładowa "płynie", co jest widoczne tym bardziej, im większa jest płaska powierzchnia. Podkład przeważnie nakładany jest proszkowo, a ten - ze względu na swoje właściwości - nie daje równej powierzchni. Ten sam problem powstaje przy nakładaniu farb mokrych. Mówimy tu o przypadku, kiedy operator jest wprawiony i ma duże wyczucie tego, co robi. Jeżeli jest to "nowicjusz" to estetyka detali, o ile nie są to małe elementy, pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowym problemem pozostaje sprawa grubości na brzegach produktu, co bezpośrednio rzutuje na odporność korozyjną, a w konsekwencji - na jakość produktu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Aby utrzymać się na rynku unijnym musimy podnieść estetykę produktu, utrzymać wysoką jakość i nie przekroczyć poziomu kosztów. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie najnowocześniejszej kataforetycznej technologii, specjalnie zaprojektowanej do malowania podkładowego pod napylanie próżniowe. Elektroforeza daje jednakowej grubości warstwę w każdym miejscu malowanego detalu (również na krawędziach, których radian kąta jest większy od 0,5 mm, co oznacza, że nie są ostre, tnące). Warstwa ta daje bardzo dobre zabezpieczenie korozyjne, ale jest dość wrażliwa na pomijany w literaturze problem promieniowania UV, więc nie może być warstwą wierzchnią. Dopiero napylenie aluminium i pokrycie go na "kolor" pozwoli uzyskać powłokę o oczekiwanych parametrach. Cały proces wygląda bardzo podobnie do dotychczas stosowanych:

  • odtłuszczanie,

  • fosforanowanie (obie operacje można wykonać w jednej wannie przy użyciu nowoczesnych biodegradujących się środków, co daje znaczne oszczędności),

  • płukanie w wodzie zdemineralizowanej,

  • płukanie w wodzie zdemineralizowanej,

  • Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Renata 1 ponad rok temu Problemem polskiej technologii jest myślenie grupowe. Zróbmy to co sąsiad ale nie zapytajmy czy mu sie to sprawdza. Taka analogia: sasiad jezdzi porsche wiec pewnie duzo zarabia. Szkoda, ze nikt nie zapytał czy samochód nie jest na kredyt.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji