• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(37)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Galwanotechnika

    ponad rok temu  01.09.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 3 z 5

    Do spawarki muszą być dokupione specjalne dysze (fot. 2), którymi jest podawany pręt spawalniczy. Jest to również polipropylen, najczęściej w postaci pręta o przekroju okrągłym lub trójkątnym. Do prowadzenia każdego przekroju musi być inna dysza. Z naszej praktyki wynika, że do spawania za pomocą ręcznej spawarki najlepiej spisuje się przekrój okrągły. Podczas manipulowania spawarką okrągły pręt swobodnie obraca się w dyszy, natomiast trójkątny potrafi się zablokować. Przekrój trójkątny ze względu na swój profil doskonale nadaje się do spawania krawędzi, lecz ze względy na blokowanie się pręta w dyszy stosujemy ten profil do prostych odcinków, gdzie nie trzeba manipulować spawarką. Pręty spawalnicze są dostarczane w zwojach i ideałem byłoby mieć spawarkę (zgrzewarkę) z mechanicznym podawaniem. Tego typu urządzeniami są ekstrudery do spawania, ale kosztują stosunkowo dużo. Wydaje się, że do potrzeb własnych małej galwanizerni wystarczy zwykła spawarka ręczna.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Podczas spawania ważne jest ustalenie odpowiedniej temperatury spawania. Sztuka polega na tym, by tak dobrać temperaturę powietrza i szybkość wykonywania spoiny, by nadmiernie nie przegrzewać polipropylenu. Chodzi tutaj o to, że w podwyższonej temperaturze polipropylen zmienia swoje właściwości. Zmienia się jego struktura. Pod wpływem temperatury polipropylen zaczyna płynąć, jego struktura ulega degradacji. Otrzymujemy tworzywo kruche, łamliwe, właściwościami przypominające parafinę. Taki efekt jest widoczny na fot. 3 - powstałą "parafinę" widzimy w postaci zastygniętych kropel wzdłuż spawu. Taka sytuacja związana z przegrzaniem polipropylenu może znacznie osłabić spoinę. Z własnej praktyki wiem, że uzyskanie dobrej spoiny jest to tylko kwestia krótkiego treningu w spawaniu. Najlepiej jest to zrobić na kawałach tworzywowych odpadów, takich samych, jakie będziemy spawać.


    Fot 4

    Wanna widoczna na fot. 4 została wykonana we własnym zakresie z PP o grubości 10 mm. Płyta PP została tak przycięta, że po zagięciu utworzyła profil o kształcie U, do którego dospawaliśmy tylko ściany boczne. Pozwoliło to uniknąć spawu przy dnie wanny.

    Budując wannę należy bardzo zwracać uwagę na jej wysokość. Widoczna na fot. 4 wanna ma wymiary [cm]: 150 (dł.), 70 (szer.) i 90 (wys.). Podczas wykonywania prób szczelności okazało się, że przy tej długości ciśnienie hydrostatyczne słupa wody w wannie powoduje znaczne wyboczenie ścianki. Wanna musi być wzmocniona, zarówno na pionowych krawędziach jak i wzdłuż ścianek.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...