• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(62)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.11.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 2 z 6

    Część firm, będących na wysokim poziomie organizacyjnym,

    w trosce o swój wizerunek dobiera sobie kontrahentów i dostawców w oparciu o ich certyfikowane systemy zarządzania środowiskowego. Można powiedzieć, iż wdrożenie systemu ISO 14001 jest jednym ze sposobów na spełnienie ciągle rosnących wymagań klientów, instytucji rządowych i pozarządowych.

    W ostatnich dziesięcioleciach dalszego rozwoju cywilizacyjnego filozofia podejścia do tematyki ochrony środowiska naturalnego i zasobów skrystalizowała się i obecnie Unia Europejska kładzie nacisk przede wszystkim na:

    - zrównoważone działania związane z wykorzystaniem i zagospodarowaniem zasobów naturalnych (powietrze, woda, bogactwa naturalne);

    - zapobieganie zanieczyszczeniom, które powstają w wyniku gromadzenia odpadów;

    - zmniejszenie zużycia energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł energii (ropa naftowa, węgiel kamienny, węgiel brunatny, gaz ziemny);

    - usprawnienie działań związanych z transportem ludzi i surowców;

    - wspólne działania wszystkich możliwych do zaangażowania państw w aspekcie poprawy jakości środowiska naturalnego;

    - wspieranie proekologicznych inicjatyw gospodarczych;

    - odpowiednie gospodarowanie gruntami, infrastrukturą i obiektami.

    Istota ISO 14001 – co obejmuje norma i kogo dotyczy

    ISO 14001 to uznawana w skali międzynarodowej norma określająca metody wdrażania efektywnych systemów zarządzania środowiskowego. Normę tę opracowano w celu zdefiniowania reguł osiągnięcia równowagi między zachowywaniem rentowności i minimalizacją wpływu działalności organizacji na środowisko naturalne. Norma ISO 14001 obejmuje: wymagania ogólne, dyrektywy w zakresie ochrony środowiska naturalnego, informacje na temat planowania, wdrażania i innych czynności, informacje dotyczące procedur kontroli i czynności naprawczych oraz przegląd technik zarządzania. Jak już wspomniano, wpływ działalności organizacji na środowisko naturalne stanowi coraz ważniejszą kwestię na całym świecie. Obecnie wiele podmiotów wywiera naciski na zminimalizowanie takiego wpływu - pochodzą one z wielu źródeł, między innymi od administracji rządowych, organizacji handlowych, ustawodawców, sieci dostawców, organizacji społecznych czy instytucji finansowych. Można również zaobserwować coraz większe naciski społeczne, między innymi ze strony organizacji zrzeszających konsumentów i zajmujących się ochroną środowiska, organizacji pozarządowych skupiających mniejszości, środowisk naukowych czy sąsiadujących krajów.

    Norma ISO 14001 jest więc ważna dla wszelkich organizacji, od niewielkich firm prowadzących działalność w jednej lokalizacji, po międzynarodowe korporacje, od organizacji prowadzących działania o wysokim stopniu ryzyka, po obarczone niskim ryzykiem, dla firm prowadzących działalność produkcyjną, przetwórczą i usługową; organizacji działających w sektorze zarówno publicznym, jak i prywatnym; dla pierwotnych producentów sprzętu, jak i ich dostawców.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...