- ograniczenie incydentów, których następstwem jest ponoszenie przez firmę kosztów,
- ułatwienie dostępu do dofinansowania przedsiębiorstwa,
- zwiększenie dostępu do klientów i partnerów biznesowych.
Społeczne:
- poprawa wizerunku przedsiębiorstwa wśród społeczeństwa i władz lokalnych,
- w pierwszym etapie wymuszone, w kolejnych etapach świadome zaangażowanie pracowników przedsiębiorstwa w działania proekologiczne, które pracownicy mogą przenieść z życia zawodowego na grunt prywatny,
- pośrednia ochrona zdrowia i życia ludzkiego,
- przemyślane wyważenie i powiązanie interesów ekonomicznych ze środowiskiem,
- redukcja do minimum ryzyka związanego z wypadkami ekologicznymi.
Wdrożenie ISO 14001 to oczywiście nie tylko korzyści, ale również pewne obciążenia, które należy brać pod uwagę. Wdrożenie systemu to podjęcie zobowiązania, które wymaga poświęcenia środków finansowych i innych zasobów – przede wszystkim zaangażowania czasu pracowników. Wdrożenie systemu może być utrudnione ze względu na bariery natury technicznej, technologicznej i edukacyjnej. Zdaniem autorki, zwłaszcza bariera edukacyjna jest istotna – zmiana podejścia pracowników i osiągnięcie rzeczywistego ich zaangażowania w działania proekologiczne to proces długotrwały i żmudny.
Przyszłość ISO 14001 – dlaczego wdrożenie systemu wydaje się być nieuniknione?
Wszystko wskazuje na to, iż wdrożenie systemu jest nieuniknione w najbliższej przyszłości. Część firm, będących na wysokim poziomie organizacyjnym, w trosce o swój wizerunek dobiera sobie kontrahentów i dostawców w oparciu o ich certyfikowane systemy zarządzania środowiskowego. Można powiedzieć, iż wdrożenie systemu jest jednym ze sposobów na spełnienie ciągle rosnących wymagań klientów, instytucji rządowych i pozarządowych. Dodatkowo, posiadanie certyfikowanego (kontrolowanego przez uprawnione do tego jednostki zewnętrzne) systemu zarządzania środowiskowego znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadków ekologicznych pociągających koszty zarówno ekonomiczne, jak i społeczne.
Magdalena GajdzińskaWspółwłaścicielka WTP Sp. z o.o.
Autorka artykułu w lipcu 2009 roku zakończyła proces certyfikacji ISO 9001:2008 oraz ISO 14001: 2004 w swojej firmie.
Komentarze (0)