Malarnia proszkowa MALOW w Suwałkach została oddana do użytku we wrześniu 1998 r. Podczas opracowywania założeń techniczno-ekonomicznych, jak też przed kolejnymi modernizacjami zastanawiano się nad jej generalną koncepcją, tj. odpowiedziami na pytania: czy ma to być malarnia automatyczna (transport o ruchu ciągłym, zamkniętym, łączący na obwodzie linię przygotowania powierzchni z kabinami malarskimi o aplikacji automatycznej i dalej piec tunelowy), czy też ma to być malarnia taktowa, wielostanowiskowa, wielogniazdowa, w której poszczególne jej elementy połączone byłyby
transportem podwieszonym liniowo-krzyżowym
- i tam gdzie to możliwe - zautomatyzowanym?
Malow jest producentem mebli metalowych (biurowych, socjalnych, warsztatowych, medycznych, regałów etc.), wykonującym również we własnym zakresie operacje malowania. Cechą charakterystyczną omawianej firmy jest jej bardzo szeroki asortyment oraz różnorodność elementów składowych:
Na wybór koncepcji malarni swój wpływ miał również fakt, że w skali roku w produkcji MALOW stosuje ponad 60 kolorów, a ich zmiana w jednej kabinie w ciągu zmiany roboczej jest nieraz dwu-, trzykrotna. W rezultacie, na lakiernię w MALOW składa się:
Dodatkowo lakiernia została wyposażona w linię transportową podwieszaną jednotorowo lub krzyżowo, ręczną z dwoma podajnikami do za- i rozładunku elementów malowanych.
Jak podaje odpowiedzialny za lakiernię, Wacław Pankiewicz wybór przyjętego rozwiązania niesie ze sobą wiele zalet, ale również kilka wad. Główną zaletą jest tu m. in. możliwość wykonania wymalowań całego asortymentu produkcji i możliwość jednoczesnego malowania w pięciu lub więcej kolorach w ciągu zmiany roboczej. Natomiast wadą jest duży udział prac ręcznych (transport i malowanie). Mimo to starania właściciela malarni mają doprowadzić do mechanizacji i automatyzacji tych prac, co z kolei ma wpłynąć na zwiększenie zdolności produkcyjnych. Przykładem działań w tym kierunku są funkcjonujące podajniki do załadunku elementów malowanych, jak i zastosowane ostatnio podajniki zmechanizowanego rozładunku wsadu pieców.
Komentarze (0)