Podstawową metodą oczyszczania i przygotowania powierzchni jest obróbka strumieniowo-ścierna. Zgodnie z definicją zawartą w PN-EN ISO 8504-2:2000 obróbka strumieniowo-ścierna jest to "uderzanie strumieniem ścierniwa, charakteryzującego się wysoką energią kinetyczną w powierzchnię, która ma być przygotowana".Metody obróbki strumieniowo-ściernej
Obróbka strumieniowo-ścierna wirnikowa
W tej metodzie ścierniwo wyrzucane jest na obrabianą powierzchnię za pomocą kół rzutowych turbin wyposażonych w łopatki rzutowe. Obróbka wirnikowa jest bardzo skuteczna i ekonomiczna, nie usuwa ona jednak dostatecznie zanieczyszczeń chemicznych z powierzchni.
Obróbka strumieniowo-ścierna pneumatyczna
Strumień powietrza jest zasilany ścierniwem, a następnie mieszanina powietrza ze ścierniwem jest z dużą prędkością kierowana z dyszy na oczyszczaną powierzchnię. Ścierniwo może być wtryskiwane do strumienia powietrza ze zbiornika ciśnieniowego lub może być wprowadzane do strumienia powietrza poprzez zasysanie ze zbiornika bezciśnieniowego.
Obróbka strumieniowo-ścierna podciśnieniowa
Metoda jest podobna do obróbki strumieniowo-ściernej pneumatycznej, z tym, że dysza natryskowa wyrzucająca ścierniwo jest umieszczona w głowicy ssącej, przylegającej do oczyszczanej powierzchni i zbierającej ścierniwo i zanieczyszczenia. Obróbka podciśnieniowa, podobnie jak dwie pozostałe, nie usuwa dostatecznie zanieczyszczeń chemicznych z powierzchni.
Obróbka strumieniowo-ścierna pneumatyczna na mokro
(hydrościerna)
Podobna jest do obróbki strumieniowo-ściernej pneumatycznej, lecz z dodaniem cieczy (zwykle wody). Ta metoda stosowana jest najczęściej w celu uniknięcia pylenia oraz gdy wymagane jest usunięcie związków rozpuszczalnych w dodanym płynie.
Obróbka strumieniowo-ścierna zawiesiną ściernąW tej metodzie zawiesina drobnego ścierniwa w wodzie lub innej cieczy jest kierowana pompami lub sprężonym powietrzem poprzez dyszę na obrabianą powierzchnię. Stosowna jest głównie do uzyskania drobnoziarnistego profilu powierzchni lub w celu uniknięcia powstawania wtórnego profilu.
Obróbka strumieniowo-ścierna cieczą pod ciśnieniem
Ścierniwo (lub mieszanina ścierniw) jest wprowadzane do strumienia cieczy, a strumień ścierny jest kierowany dyszą na oczyszczaną powierzchnię. Strumień ścierny stanowi głównie ciecz pod ciśnieniem. Zakres stosowania obróbki strumieniowo-ściernej cieczą pod ciśnieniem jest taki jak w przypadku obróbki strumieniowo-ściernej pneumatycznej na mokro.
Komentarze (1)