• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(37)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 5

    Wpływ obróbki strumieniowo-ściernej i jej parametrów

    na powierzchnię i warstwę

    wierzchnią przedmiotu

    Czystość powierzchni i jej ocena


    Czystość powierzchni odgrywa zasadniczą rolę dla jakości i trwałości powłok ochronnych i dekoracyjnych. W przypadku odlewów podlegających dalszej obróbce mechanicznej, czystość powierzchni ma niebagatelne znaczenie dla parametrów obróbki skrawaniem i trwałości narzędzi skrawających. Na temat przygotowania powierzchni metodą strumieniowo-ścierną i oceny jej czystości ukazały się w latach 1985-2003 liczne publikacje naukowe i opracowania normalizacyjne, odnoszące się do powierzchni stalowych i nieżelaznych. W przypadku braku odpowiednich opracowań dotyczących odlewów, głównie staliwnych i żeliwnych - poprzez analogię przyjmuje się do stosowania opracowania i normy odnoszące się do powierzchni stalowych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W tym względzie najbardziej aktualne są normy PN-ISO 8501 obejmujące: kryteria oceny powierzchni przed obróbką strumieniowo-ścierną, ustalenia wymaganego stopnia czystości oraz kryteria oceny czystości powierzchni po obróbce. Podstawowymi normami są: PN-ISO 8501-1; PN-ISO 8501-1/Ad1; PN-ISO 8501-2 - o ogólnym tytule: "Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów. Wzrokowa ocena czystości powierzchni". Podane normy zawierają następujące sposoby przygotowania powierzchni: trawienie kwasem, oznaczone symbolem Be; czyszczenie płomieniem, oznaczone symbolem FI; czyszczenie ręczne z wykorzystaniem narzędzia z napędem mechanicznym, oznaczone symbolami St2 i St 3; oraz obróbkę strumieniowo-ścierną oznaczoną symbolem Sa.

    Ocena jakości przygotowania i oczyszczenia powierzchni dokonywana jest wg następujących metod:

    Stopień przygotowania powierzchni


    Ocena odbywa się na zasadzie oceny wzrokowej - służą do tego celu odpowiednie fotografie porównawcze powierzchni stalowych zawarte w PN- ISO 8501-1; PN-ISO 8501-1/Ad1; PN-ISO 8501-2. Rozróżnia się cztery stopnie przygotowania powierzchni od Sa 1 do Sa 3. Najwyższym stopniem przygotowania powierzchni jest Sa 3. Z reguły dla większości pokryć ochronnych wystarczającym stopniem przygotowania powierzchni jest Sa 2 lub Sa 21/2.

    Stopień zapylenia powierzchni


    Ocena dokonywana jest zgodnie z PN-EN ISO 8502-3, metoda ta polega na zebraniu pyłu i kurzu taśmą samoprzylepną i porównania zagęszczenia i wielkości przyklejonych cząsteczek z wzorcami umieszczonymi w normie. Rozróżnia się pięć stopni zagęszczenia zanieczyszczeń i pięć stopni wielkości cząstek kurzu. Dla poprawnego wykonania powłok ochronnych zapylenie powierzchni nie może być wyższe od 3 stopnia. Odnosi to się również do wielkości cząsteczek kurzu.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik