• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(31)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.09.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 1 z 5

    Malowanie proszkowe - to warto wiedzieć

    Stosowanie farb proszkowych w architekturze jest nierozerwalnie zwišzane z rozwojem wykorzystania aluminium jako materiału konstrukcyjnego do wykonywania przeszklonych fasad budynków. Profile aluminiowe ze względu na niski ciężar właœciwy, dobre własnoœci mechaniczne i uzyskane konstrukcyjnie dobre parametry termiczne zastępujš tradycyjne materiały i technologie, stanowišc ich alternatywę praktycznie na całym œwiecie. Warunki klimatyczne istniejšce w danym regionie wpływajš niewštpliwie na tempo rozwoju zastosowania aluminium w budownictwie, lecz kierunek rozwoju jest już przesšdzony. Farby proszkowe sš stosowane w coraz większym zakresie do pokrywania aluminiowych profili architektonicznych. Dlatego też istotne jest poznanie granic, jakie stawia przed powłokami proszkowymi obecny poziom techniki. Tym bardziej, że mamy do czynienia doœć często z wymaganiami stawianymi przez inwestorów pragnšcych przeliczać testy laboratoryjne na lata eksploatacji budynków.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Najbardziej popularne standardy


    Wraz z rozwojem stosowania farb proszkowych w architekturze stało się konieczne stworzenie standardów umożliwiajšcych okreœlenie poprawnoœci wykonania powłoki, które będš jednoczeœnie minimalnymi wymaganiami jakoœciowymi zapewniajšcymi właœciwe użytkowanie budynku. W Polsce najbardziej popularne sš dwa europejskie standardy: GSB i Qualicoat. Stowarzyszenie GSB International powstało ponad 25 lat temu w Niemczech i jako pierwsze tego typu stowarzyszenie na œwiecie stworzyło podwaliny systemu kontroli jakoœci powierzchni dla budowlanych systemów aluminiowych pokrywanych farbami proszkowymi. Stowarzyszenie Qualicoat jest młodsze (1986 r.) i bardziej otwarte na nowe kraje członkowskie Unii Europejskiej. Dlatego też powstało w Polsce Stowarzyszenie Qualipol, będšce polskim oddziałem Qualicoat, działajšce na rzecz utrzymywania i promowania jakoœci powierzchni aluminium stosowanego w architekturze. Wymagania Qualicoat stajš się powoli standardem w polskim budownictwie.

    Ze œwiatowych standardów dotyczšcych jakoœci elementów aluminiowych stosowanych w architekturze najszerzej znane sš północnoamerykańskie warunki opracowane przez Stowarzyszenie Architektonicznych Producentów Amerykańskich, w skrócie AAMA. Warunki te przewidujš wymagania stawiane budynkom eksploatowanym również w strefach klimatycznych znacznie cięższych niż spotykane w Europie. Dlatego też, o ile standardy GSB i Qualicoat wytyczajš minimum warunków jakoœciowych koniecznych do spełnienia przez powłoki proszkowe, o tyle najbardziej wymagajšcy standard AAMA 2605-02 jest miarš granic możliwych do osišgnięcia ze względu na obecny poziom techniki w produkcji farb proszkowych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...