Rodzaje dysz stosowanych do pneumatycznej obróbki strumieniowo-ściernej powierzchni, ich własności i zastosowanie - część II
W pierwszej części tego artykułu, dokonano przeglądu asortymentu dysz
do suchej pneumatycznej obróbki strumieniowo-ściernej powierzchni i podstawowych ich własności. Tym razem przedstawię budowę i materiały do produkcji dysz oraz walory eksploatacyjne poszczególnych rodzajów dysz, jak też przyczyny występowania różnic między nimi.
Typową budowę dyszy, na przykładzie dyszy Venturiego z wkładem wewnętrznym z węglika krzemu SiC i płaszczem poliuretanowym oraz z gwintem łączącym dyszę z oprawą dyszy, przedstawia fotografia 1.
Fotografia 1. Budowa typowej dyszy Venturiego.
Wpływ kształtu wnętrza dysz i ich długości na wydajność
Dysze Venturiego stanowią znaczący postęp w stosunku do dysz walcowych o prostym otworze wewnętrznym oraz dawnych dysz de Lewala, które ułatwiały jedynie wlot strumienia ścierniwa do wnętrza dyszy. Dzięki utworzeniu zwężenia otworu wlotowego uzyskiwało się wzrost szybkości wlotu i wylotu ścierniwa. Powodowało to jednocześnie zwiększenie prędkości wylatujących z dyszy ziaren ściernych, a wiec wzrost ich energii kinetycznej. Szybkość wylotu ziaren ściernych z dyszy cylindrycznej wynosi 85 m/s a z dysz Venturi do 200 m/s a nawet 227 m/s przy zastosowaniu dysz Saber Blast. Zwiększa się w ten sposób energia kinetyczna ziarna ścierniwa w stosunku proporcjonalnym do kwadratu tej prędkości.
Jest to zgodne z równaniem:Ekinetyczna= m • V2/2
Wzrost wydajności obróbki strumieniowo-ściernej powierzchni dyszami typu Venturiego w stosunku do dysz cylindrycznych kształtuje się na poziomie 15 do 80 proc., zależnie od kształtu wewnętrznego i długości dyszy.
Na wzrost wydajności dysz Venturiego ma wpływ:
- zbieżno-rozbieżny kształt wewnętrzny nadający uspokojony (nie turbulentny) wypływ ścierniwa z podwyższoną energią kinetyczną i równomiernym pokrywaniem powierzchni oczyszczanej uderzeniami ścierniwa oraz powiększonym rozmiarem śladu czyszczenia,
- długość dyszy na przykład dysze Venturi XL oraz BAZOOKA, powodujący dalszy wzrost energii kinetycznej ziaren ściernych,
- szerokość otworu wlotowego do dyszy nie powodujący strat ciśnienia strumienia ściernego na skutek uderzeń ścierniwa w karb wlotu do dyszy, a więc nierozpraszanie energii kinetycznej ziaren ściernych w dyszach BAZOOKA i Wide Troat. Szeroki wlot ścierniwa do dyszy zmniejsza też tendencje do ich zapychania się.
- szerokość wylotu ścierniwa z dyszy BAZOOKA powiększa ślad obróbki na powierzchni oczyszczanej, a więc i wydajność,
Komentarze (1)